Piątek, 20.07.2018, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

9 zł za godzinę parkowania, także w soboty. Takie ceny również w Elblągu?

10.07.2018, 18:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
9 zł za godzinę parkowania, także w soboty. Takie ceny również w Elblągu?
Sejm przyjął ustawę umożliwiającą stworzenie w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców - na tej liście jest również Elbląg - dwóch oddzielnych stref parkowania. Opłata za parkowanie w centrum będzie mogła wynosić nawet 9,99 złotych. Śródmiejskie strefy płatnego parkowania mogą pojawić się w kilkudziesięciu polskich miastach, informuje portalsamorzadowy.pl.
 
Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz kilku innych ustaw. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
 
Pakiet ustaw zawiera ważne zmiany dotyczące parkowania głównie w dużych miastach - powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Te będą mogły tworzyć nie tylko zwykłą strefę płatnego parkowania, ale także nową - śródmiejską. Początkowo projekt zakładał wprowadzenie stref w największych aglomeracjach - powyżej 200 tys. mieszkańców. Na wniosek samorządowców ten próg obniżono.
 
"Śródmiejską strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach zgrupowania intensywnej zabudowy funkcjonalnego śródmieścia, które stanowi faktyczne centrum miasta lub dzielnicy w mieście" - czytamy w projekcie ustawy. Obie strefy mają różnić się przede wszystkim ceną.
 
Obecnie koszt parkowania w płatnej strefie wynosi trzy złote za godzinę. Nowe przepisy wprowadzają opłaty, które mają być uzależnione od pensji minimalnej. W zwykłej strefie opłata za pierwszą godzinę wynosić ma maksymalnie 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia, w śródmiejskiej - maksymalnie 0,45 proc.
 
Jeśli w przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie do zapowiadanych 220 złotych brutto, parkowanie może kosztować odpowiednio: 3,33 za pierwszą godzinę w zwykłej strefie i 9,99 w centrum.
 
Opłaty w specjalnej strefie będą narastać progresywnie: druga godzina nie będzie mogła być droższa od pierwszej o więcej niż 20 proc., a trzecia godzina od drugiej także nie będzie mogła być droższa o więcej niż 20 proc. Natomiast opłata za czwartą i kolejne godziny nie może przekraczać stawki za pierwszą.
 
Zmienić ma się również kara za brak opłaty. Dzisiaj jest to 50 złotych. W przyjętej ustawie kwota ma wynosić maksymalnie 10 proc. pensji minimalnej, czyli 222 złote.
 
O dokładnych kwotach decydować mają, podobnie jak dotychczas, radni.
 
Zmiany mogą dotknąć mieszkańców kilkudziesięciu polskich miast. Wśród spełniających kryteria do tego by stworzyć strefy śródmiejskie są Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica.
 
W ustawie przyjęto, że opłaty w śródmiejskich strefach płatnego parkowania będzie można pobierać także w soboty. Ponadto miejsce parkingowe objęte opłatą nie będzie musiało być oznaczone liniami poziomymi.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ mam nadzieję
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  Na szczęście w tej dziurze nie ma centrum. We wsi chyba tyle nie będzie

 2. 2
  +11
  ~ Błędeł
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  Pensja minimalna 220 zł brutto... Weźcie te błędy poprawiające... To aż urąga zawodowi dziennikarza

 3. 3
  +10
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  spokojnie do wyborow nie beda sie wychylac zeby sie nie narazic wyborcom a po wyborach wszystko mozliwe

 4. 4
  +11
  ~ ZbychyNieroztropny
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  Bez paniki. W Biedrągu te nieco ponad 100000 to jest tylko na papierze. Proponuję nocą się przespacerować i będzie czarno na białym, że to od lad wyludniona mieścina. Proponuję zrobić spis powszechny mieszkańców (faktycznie zamieszkałych) i problem się rozwiąże, bo więcej jak 80000 za cholerę bym nie obstawiał. Jak mieszkałem to obstawiałem na nawet 90000. Teraz na pewno jest gorzej (z rozmów ze znajomymi).

 5. 5
  +17
  ~ Joshua
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  Zachłanna władza sięgnie po każdy grosz, a zachłanny tłum zagłosuje za 500+, 300+ i inne + - a pieniądze na te + to skąd?? A no właśnie drodzy wyborcy z 9,99 zł/h parkowania, z ropy po 5,07 l, z przegłądów aut o 4 zł więcej, z droższej wody i odpadów . . . itd, itd . . . w cholere te + skoro w portfelu wychodzi na (-).

 6. 6
  --16
  ~ Unioneg
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 10.07

  Brawo Sejm, wreszcie jakaś dobra ustawa. W Elblągu trzeba te założenia wprowadzić, bo miejscowi kierowcy są jednymi z najgorszych w kraju, a parkowanie jest ich najgorszą stroną. W całym rejonie od Starego Miasta poprzez ciąg ulic 1Maja, 12 Lutego, Hetmańskiej, Robotniczej, Płk Dąbka to już powinno istnieć. Elbląg obecnie liczy ok. 116 tysięcy mieszkańców mimo, dużej nie rejestrowanej emigracji, również nie dokumentuje się obecności ludności przyjezdnej z powiatu i innych miejscowości, stąd codziennie przebywa u nas około 120 tysięcy ludności. Ograniczenia parkowania w Elblagu są więc uzasadnione. Jeszcze raz brawo Sejm, brawo posłowie za rozsądek w tej sprawie.

 7. 7
  +10
  ~ jacek
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  co tak słabo,a czemu nie 50 zl za godzine jełopy.wrócimy do rowerów i szlus

 8. 8
  +6
  ~ ??????????
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  No tak, to samorządy teraz będą miały na wypłatę 500+ i 300+. Progi podatkowe zostawiają, a na wszystko musimy się składać, makabra co za rząd, PIS do wymiany .

 9. 9
  --2
  ~ Kiki i Piki
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  Przyszły prezydent bo to od niego bedzię zależało.Nie wprowadzi takich opłat za porkowanie.W życiuuuuuuuuu

 10. 10
  +2
  ~ KUNEGUNDA
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  Kaczyński obniżył o 20 % uposażenie samorządowców to teraz te samorządowcy muszą podnieść 10 zł. w strefie parkowania śródmiejskiego, bo trzeba te pieniądze skądś ściągnąć, aby wyrównać sobie stratę. Darmozjady zawsze im mało !!

 11. 11
  +7
  ~ Mietek
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  I jeszcze w niedzielę i święta zróbcie opłaty dobra zmiano.

 12. 12
  +1
  ~ wiejski mieszczanin
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  @Unioneg, prawka nie dali, czy może zabrali za jazdę po pijaku? Takich mundrych, co im kierowcy coś zrobili mamy całą masę. Wiadomo, a to nie stać na samochód, więc rowerem terroryzuje innych uczestników ruchu, a to stracił PJ i z zazdrości, że nie pojeździ wypisuje głupoty...

 13. 13
  +4
  ~ vxz
  Ponad tydzień temu, Środa, 11.07

  ale i dla parkingów przed marketami tez jak wszędzie to dlaczego nie na ogrodach czy w galerii co to inny kraj w centrum tak a tak to gdzie u nas jest centrum albo środmieście te kilka pustych ulic i tak tam nikt nie zagląda

 14. 14
  +1
  ~ tak mysle
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 12.07

  Złodzieje musza mieć na (+) dla naiwnych

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.