Poniedziałek, 20.08.2018, Imieniny: Sabina, Sobieslaw, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych rodzin. Rząd ma taki pomysł

13.06.2018, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych rodzin. Rząd ma taki pomysł
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum KMP w Elblągu)

Od przyszłego roku ruszy system dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania; we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych, informuje PAP.
 

W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł. W następnych latach kwota ta będzie wzrastała o 400 mln zł rocznie, a w okresie 2023-2027 osiągnie 2 mld zł.
 

Program jest skierowany do osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Szacuje się, że w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową.
 

Aby skorzystać z dopłaty trzeba będzie wykazać się określonym poziomem dochodów i nie mieć innego mieszkania. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę ten limit jest zwiększany o 30 pkt. proc.  (90 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarstwie 2-osobowym, 120 proc. - w przypadku trzyosobowego, itd.).
 

Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.
 

Dopłaty będą stosowane w przypadku mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Mogą to być nowo wybudowane mieszkania lub mieszkania znajdujące się w istniejącym budynku mieszkalnym znajdującym się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, poddanym remontowi lub przebudowie.

 

Kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali rada gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.
 

Resort Inwestycji i Rozwoju, który przygotował projekt, ocenia, że program zwiększy możliwości finansowe najemców i umożliwi płacenie czynszu rynkowego za mieszkanie, którego wynajem zapewnia stabilność życiową. W przypadku inwestorów umożliwi im rozszerzenie dotychczasowej skali działalności o nowy rynek z dużym potencjałem na stabilne i długoletnie źródło przychodów czynszowych. Dzięki zastosowaniu dopłat do czynszów oraz włączeniu gmin w proces naboru najemców zmniejsza się ryzyko braku odpowiedniego popytu na mieszkania na wynajem budowane w oparciu o zasady rynkowe. Z kolei samorządy gminne będą miały możliwość zwiększenia zasobu mieszkaniowego na swoim terenie oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności bez bezpośredniego angażowania środków publicznych w realizację inwestycji mieszkaniowych.
 

Wsparcie w formie dopłat będzie obsługiwane przez samorządy gminne i Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat.
 

Źródło: MIiR, pap.kurier.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ wkurzona
  Środa, 13.06

  a może praca dla najbiedniejszych, a może dotacja dla pracodawcy, tak aby ten biedny do roboty chodził, a nie siedział w domu,

 2. 2
  +19
  ~ pil
  Środa, 13.06

  i znowu z moich (|naszych ) podatków będą dawać komuś coś za darmo. DOŚĆ rozdawnictwa

 3. 3
  +21
  ~ ja
  Środa, 13.06

  To juz kuzwa mac parodia.Najlepiej nie pracowac w tym zpissdzialym kraju,bo wszystko doatanieszz.Z MOPS dadza,500+dadza,mieszkanie dadza i jeszcze czynsz oplaca,a ty zapier...alaj bialy uczciwy murzynie na poj...bane pomysly Kaczynskiego.Oj wroci grudzien 80.

 4. 4
  +13
  ~ kraj idiotów
  Środa, 13.06

  Praca i godna płaca dla ludzi a nie g.... dopłaty i ściąganie Ukraińców. jakoś prawicowe i lewicowe chamy zmieniając ustrój zapomniały o powszechnym uwłaszczeniu

 5. 5
  +2
  ~ @ ja
  Środa, 13.06

  idź na zasiłek zaraz ci się polepszy będziesz wszystkich dymał i weryfikował się w mopsie

 6. 6
  +10
  ~ ja
  Środa, 13.06

  W odroznieniu od ciebie,mnie inaczej wychowano i mam swoja godnosc.zapewne ty jestes pseudo bezrobotnym,ktory pobiera wszystko co mozliwe pracujac na czarno.

 7. 7
  --8
  ~ wer
  Środa, 13.06

  Najprościej atakować słabszego. Kto k... tą jak to nazywacie "patole" stworzył nie ta wszystkie partyjne sq...syny przypadkiem swoją polityką gospodarczą i społeczną. Teraz to konserwują żeby łatwiej sterować wyborami

 8. 8
  +9
  ~ AnaHana
  Środa, 13.06

  po pierwsze trzeba pomóc mniejszym firmom. Jeżeli nie będą musiały płacić kupy podatków, ZUSów Srusów i innych państwowych haraczy to i pensję godną będą mogły zaproponować. Płacać komuś najniższą krajową prawie drugie tyle wrzuca się do budżetu i zamiast utrzymanie pracownika kosztować 1600 kosztuje ze 3 tys. No ale skoro lepiej pomagać tylko bezrobotnym to w tym państwie nigdy nie będzie dobrze

 9. 9
  +6
  ~ lol
  Środa, 13.06

  To nie chodzi o wysokosc zarobkow(oczywiscie nie ma co gadac,ze powinny byc wyzsze)ale problem jest w ludziach,bo ci co sa wygodni to i za 5tys nie pojda pracowac bo wola dostac za darmo od panstwa.

 10. 10
  --1
  ~ słusznie
  Środa, 13.06

  nie pomagać bezrobotnym wywieźć do lasu zlikwidować zakopać (są w końcu Ukraińcy młodzi wykształceni chętni do pracy) dawać dotacje milionerom i korporacjom oni wiedzą jak mnożyć pieniądze, a to sprawa w społeczeństwie najwazniejsza która stanowi największą wartość życia

 11. 11
  +13
  ~ Roma .
  Środa, 13.06

  PIs w rozdawnictwie kasy bije Lewicę . Kiedyś to wszystko " ***...lnie " A szukać później winnego , gdy to politycy ? Odejdą , kasę zwiną i tyle po nich a smród zostanie na wile lat ? Tak to się skończy " NIE OSZCZĘDZASZ , NIE MASZ " .

 12. 12
  --2
  ~ @ja
  Środa, 13.06

  nie wiem kim jesteś ani jak cię wychowano ale idź na ten zasiłek, co się qrwa będziesz męczył jak możesz żyć jak pan. Przecież jakieś durne wychowanie nie może ci blokować racjonalnej oceny sytuacji i szkodzić tobie i twojej rodzinie, marnujesz życie i zdrowie swoje i rodziny a możesz mieć tak dobrze. Nie jesteś chyba jakimś głupkiem żeby nie wykorzystać oczywistej szansy!!!

 13. 13
  +7
  ~ Najnowocześniejszy
  Środa, 13.06

  Proponuję jeszcze pislamskiemu Rządowi wprowadzenie dla najbiedniejszych dodatku za oddychanie i wydalanie! W końcu to takie proste wypuści się kolejne obligacje za kilkanaście miliardów złotych i niech frajerzy z kolejnego Rządu martwią się jak to spłacić! A potem będzie darcie japy jaki to pislam był cacy " bo coś dawał ciemnemu ludowi" a następcy są " be bo nie dajom"!!! Ludzie ogarnijcie się i otwórzcie oczy ten cały socjal jest na kredyt który doprowadzi Polskę do bankructwa!

 14. 14
  --3
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  I właśnie dzięki takiemu krótkowzrocznemu, egoistycznemu, neoliberalno-balcerowiczowskiemu podejściu, które widzimy tu w większości komentarzy, to PiS wygrywa wybory i rządzi, zaś nieudolna "totalna opozycja" tylko jojczy i przygląda się bezsilnie, jak PiS-populiści zagarniają im elektorat. Zawsze myślałem, że ludzie inteligentni powinni uczyć się na błędach, ale jak widać nie dotyczy to zwolenników "niewidzialnej ręki rynku" - tylko czekać kolejnych wyborów, znów będzie śmiesznie i znów rozlegnie się lament neolibów, że "jak to znów PiS śmiał wygrać wybory?!". Ano właśnie m.in. TAK! ;]

 15. 15
  +1
  ~ ccc
  Środa, 13.06

  Praca "na czarno" i nie płacenie podatków i nie odprowadzanie składek jest oczywistym przestępstwem zwłaszcza w wykonaniu tzw "pracodawców". Wolna Polska jednak daje na to przyzwolenie i nie karze złodziei, takiego chamstwa żeśmy się dorobili

 16. 16
  +9
  ~ Qwerty
  Środa, 13.06

  No i co jeszcze Kaczor wymyśli żeby przy korycie zostać?Głosy elektoratu kosztują,ale dlaczego mnie i tysiące innych ludzi?

 17. 17
  +4
  ~ o co pytasz?
  Środa, 13.06

  Kaczor wymyśli i wprowadzi co chce bo brakuje wam rozumu wasze horyzonty myślowe kończą się na waszej d....., a tylko solidarność społeczna gwarantuje dalszy rozwój społeczeństwa a nie rozrost raka jak to jest w tej chwili

 18. 18
  +1
  ~ Zatrudniona
  Środa, 13.06

  Pracuje ,zarabiam,płace podatki a mimo wszystko nie mam zdolności kredytowej,korzystam z 500+ bo skoro się należy to czemu nie mam brać. Nie pojiżam się tym ani nie czuje się gorsza. Jeżeli ktoś nie potrafi przeczytać artykułu że zrozumieniem że dopłata będzie dla osób pracujących bez zdolności kredytowej to radzę wrócić do szkoły podstawowej. Tam uczono tej umiejętności.

 19. 19
  +4
  ~ zdenek smetana
  Środa, 13.06

  to będą dopłaty dla nierobów. jak 500+ mam 300+ itd. masakra co za rząd. kupuje głosy

 20. 20
  +1
  ~ Lokalsi z PISPOSLD itd
  Czwartek, 14.06

  No i PIS wykończy nerwowo bojówki Pana Roberta Kolińskiego i im podobnych. Chociaż taki pożytek z rozdawnictwa, bo bonzowie lokalni PIS zachowują się nieobytycznie, niczym galaktikos Realu Madryt (a sieczka pod czapką).

 21. 21
  --1
  ~ Grzegorz
  Piątek, 15.06

  Nie no lepiej byc jak ten ja z komentarzy. Idz chlopie znajdz żone, miejcie 3,4 a jak bedziedzie chcielu to i wiecej dzieci i zobaczyczymy jak bedziesz kozaczył. Wpłacam do kasy miasta i państwa setki tysięcy w formie podatków będąc przedsiębiorcą mam 3 dzieci i wkurzabmnie lament takich ludzi. Jak byś był na zachodzie europy nie w berlinie ale bawaria, szwajcaria,benelux czy francja to byś po pierwszych rozmowach stwierdził że gdyby nie dawanie ludzią kasy od panstwa to nie byłoby tam placy na poziomie 2500euro. No ale najłatwiej byc jak pies ogrodnika. Nie bądzie zawistni ludzią o niskich dochodach i ludzią bezrobotnym trzeba pomóc i nie jest to żadne kupowanie głosów tylko unijna normalność. A jak ktoś tej pomocy niechce to brać mu nikt nie każe.

 22. 22
  0
  ~ ja
  Piątek, 15.06

  Grzesiu,idz ty szkole dokoncz i pozniej sie rozpisuj jaki ty "bizmesmen" obiezyswiat jestes.a"propos w jakiej branzy sie specjalizujesz;prowadzisz swoj wlasny zlobek z 500+?Jak chcesz,to rozdawaj kase,ale swoja.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.