Poniedziałek, 20.08.2018, Imieniny: Sabina, Sobieslaw, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Podatek dla niepełnosprawnych zapłacą bogaci

13.06.2018, 08:30:17 Rozmiar tekstu: A A A
Podatek dla niepełnosprawnych zapłacą bogaci
Źródło: www.mf.gov.pl/Teresa Czerwińska Minister Finansów

4 proc. od dochodów powyżej 1 mln zł rocznie – tyle będzie wynosiła stawka tzw. daniny solidarnościowej. O sprawie psze dzisiaj Rzeczpospolita.
 

Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej oraz finansów przedstawiły we wtorek „mapę drogową” systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Jednym z jego elementów ma być Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

 
W kwietniu pisaliśmy o daninie solidarnościowej, zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego, która ma być głównym źródłem finansowania tego funduszu. Ministerstwo finansów szacuje, że w 2020 r., gdy danina ma zacząć obowiązywać, zapłaci ją około 25 tys. osób, które w przyszłym roku będą uzyskiwały dochody rzędu 87 tys. zł miesięcznie. Łącznie wpłacą do SFWON blisko 1,2 mld zł.
 

Dodatkowe 650 mln zł do funduszu będzie co roku przesuwane z Funduszu Pracy. Ściśle rzecz biorąc 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy (czyli około 6 proc. samej składki, która wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru) ma trafiać bezpośrednio do SFWON.
 

Ministerstwo Finansów szacuje, że w warunkach z 2019 r. oba źródła finansowania pozwolą zasilić fundusz solidarnościowy kwotą 2 mld zł. Na co te pieniądze zostaną przeznaczone? – Na najważniejsze potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Te potrzeby będą skonsultowane ze środowiskiem osób z niepełno sprawnościami – zadeklarowała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
 

Resort ma jednak swoje propozycje. Chciałby wprowadzić dodatek do emerytury dla rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi a także szereg mechanizmów pomagających takim osobom podjąć pracę. Proponuje także m.in. reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i wprowadzenie orzekania o niesamodzielności.
 

Minister Rafalska zapewniała, że te propozycje wraz z już przyjętymi ustawami „w większości spełniają postulaty osób protestujących w Sejmie”. Odniosła się do ustawy podwyższającej rentę socjalną (do poziomu najniższej renty z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Oba akty podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
 

Więcej na: rp.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Twój email
  Środa, 13.06

  Przecież państwo te pieniądze znów wyda na coś innego niż obiecuje. Jeżeli będzie to w formie podatku, to zanim dojdzie do tych, dla których jest w zamyśle przeznaczone to rozejdzie się na nagrody, przeloty do Stanów, pomniki itd. i za jakieś półtora roku, gdy rodzice się zorientują, że gramy w kulki na przemian z ciuciubabką, skończy się kolejnym podatkiem a powinno wyrzuceniem kolesi rozdających kasę górnikom i dziwnym fundacjom, na zbity pysk ! Sobie niech zabiorą nagrody, pensje, dodatki i poselskie ulgi. To nie chodzi o to, że ludzie nie chcą dawać i się dzielić, chodzi o to, że są robieni w konia, tak samo zresztą jak ci, do których te pieniądze mają pójść.

 2. 2
  +5
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  O ile sam kierunek tej zmiany jest ze wszech miar słuszny (opodatkowanie najbogatszych), to już sposób jej wykonania jest co najmniej dyskusyjny. Aktualnie obowiązujące stawki podatkowe, zwłaszcza dla najlepiej zarabiających, są w Polsce skandalicznie niskie - 32% dla najbogatszych to jest ogon europejskiej skali podatkowej, która w krajach UE wynosi 40-57% (pomijam tu raje podatkowe w rodzaju Liechtensteinu). Tym bardziej, że rząd PiS umożliwił najbogatszym unikanie nawet i tego opodatkowania poprzez tzw. kontrakty menadżerskie i podatek liniowy, który przedsiębiorcy płacą w wys. 19% bez względu na dochody. PiS zauważył wreszcie, że ta kampanijna kiełbasa wyborcza doprowadziła do unikania opodatkowania przez polską burżuazję i odbiła się na stanie finansów państwa (...)

 3. 3
  +2
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  (...) co teraz próbuje dość nieudolnie i po cichu naprawiać. Zgodnie z ich pomysłem od 2019 roku będziemy mieć de facto do czynienia z nową stawką na poziomie 36%, która obejmie dochody powyżej 1 mln zł. Jest to ciągle skandalicznie mało, jeśli chodzi o opodatkowanie oligarchii, tym bardziej, że rząd nie planuje likwidacji furtek podatkowych w postaci np. w/w kontraktów menadżerskich, podatek liniowy zastępując de facto drugim progiem w wys. 23% dla dochodów z dział. gosp. pow. 1 mln zł. I dobrze, czas najwyższy, choć to ciągle kropla w morzu. Obszar, na którym polski system fiskalny odstaje od reszty krajów OECD, to system składek na ubezpieczenia społeczne. Jest on de facto regresywny – osoby bogatsze przekazują mniejszą część swoich dochodów do ZUS niż osoby biedniejsze. (...)

 4. 4
  +3
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  (...) I to przede wszystkim ten absurd wymaga naprawy poprzez zwiększenie procentowej wysokości składek płaconych przez najbogatszych, czyli wprowadzenia w Polsce progresywnej skali podatkowej, a nie liniowej (czy degresywnej, jak obecnie). Choć nazywanie tego normalnego w cywilizowanych krajach rozwiązania podatkiem "solidarnościowym" jest raczej kpiną i z niepełnosprawnych i z szeroko rozumianej solidarności, ale to już inna historia.

 5. 5
  +6
  ~ Najnowocześniejszy
  Środa, 13.06

  No tak jak znam życie najbogatsi przeniosą biznesy i siebie do rajów podatkowych bo ich na to stać. Wtedy Pisiory przeniosą ten haracz na wszystkich którzy ciężko pracują i zarabiają powyżej średniej krajowej!!! A na koniec kariery zawodowej wszyscy którzy ciężko pracowali całe życie dostaną 1000 zł emerytury obywatelskiej z ZUS na równi z nierobami którzy w życiu nie tracili czasu na jakąkolwiek stałą pracę!!!

 6. 6
  +3
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  @Najnowocześniejszy - Najwyraźniej psińco znasz pan życie, bo o ile oligarchia może uciec osobiście przed fiskusem (przypadek choćby złodziejskiego klanu Kulczyków do Szwajcarii czy arystokratycznych złodziei Czartoryskich do Liechtensteinu), to już z ich biznesami prowadzonymi w kraju nie jest tak łatwo. Wystarczy tu np. wprowadzić zasadę opodatkowania zgodnego z miejscem wykonywania działalności/uzyskiwania dochodów, co np. od dawna postuluje partia Razem, i problem ten zostanie rozwiązany (notabene bankster Morawiecki nawet tego nie chce u nas wprowadzić, ciekawe dlaczego?:) Z bogatymi oszustami można wygrać, a przynajmniej znacznie ograniczyć ich machloje, trzeba tylko chcieć:)

 7. 7
  +3
  ~ obserwator
  Środa, 13.06

  Pieniędzy w PEFRON dla prawdziwych jest dość, szwankuje orzecznictwo. Wystarczy pod Biedronkami, Lidlami zobaczyć kto parkuje na kopertach. A każdy znaczek z wózkiem to minimum druga grupa ( wymaga pomocy ) i warunek " znaczne problemy w poruszaniu się" - tak mówi przepis. 95 % chodzi bardzo sprawnie

 8. 8
  +4
  ~ zbulwersowany
  Środa, 13.06

  to oburzające, od płacenia podatków to jest bida i te co są 2 centymetry nad bidą. Rozwiązania systemowe pachną "komuną" więc nikt nimi nie będzie się zajmował

 9. 9
  +5
  ~ Henryk S
  Środa, 13.06

  polskie partie SLD POPIS i PSL to reprezentacja ludzi majętnych. W Polsce zwykli obywatele nie mają żadnej reprezentacji są tylko koniunkturalnie rozgrywani różnymi populistycznymi g..... które nie maja nic wspólnego z produktywnością społeczną. We Wolsce Im człowiek bardziej odpowiedzialny i uczciwy tym na większego głupka wychodzi

 10. 10
  +3
  ~ LSD
  Środa, 13.06

  Panie Koliński pańska lewicowa utopia jest godna politowania . Głupotą jest dojenie , bo tak to trzeba nazwać ..bogatych . Bogatego zawsze będzie stać na zatrudnienie bardzo dobrego prawnika , księgowego itp itd . Czasami przenieść się razem z firmą do innego kraju a takich co go przyjmą z kasą , jest wiele . Za progiem . Teraz to takich ludzi tylko rząd zezłościł , odbije się na wszelakiej pomocy charytatywnej , sponsorowaniu itp itd . I będą mieli rację .Taki będzie efekt , ze z czasem będzie bida . Bo Kto zatrudni i Kto kaskę co miesiąc wyciągnie dla zwykłego pracownika ? Pan Panie Koliński ?

 11. 11
  +2
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  @LSD - Tak samo bredziliście, że "utopia", kiedy wymyśliliśmy (my, lewactwo, nie PiS - na Uniwersytecie Warszawskim dobre 15 lat temu, przypominam lub informuję) program społeczny 100 euro dla rodziny, wprowadzony potem pod nazwą 500+; okazało się, że działa i to jak. Podobnie bredzicie, kiedy piszemy od kilku lat o Bezwarunkowym Dochodzie Podstawowym, że też "utopia" - dziś Rafał Woś w GazWybie podaje to jako pomysł PiSowi do wprowadzenia i pociągnięcia w nadchodzącej kampanii wyborczej, choć ja osobiście mam nadzieję, że tego akurat oni nie wprowadzą, bo inaczej będą rządzić do 2050 roku:) Nie rozumiecie neoliby ani podstawowych pojęć, ani reguł gospodarki, ani współczesnego świata i dlatego tacy populiści z PiS was ogrywają jak chcą (...)

 12. 12
  +1
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  (...) Świat się zmienia, roboty zastępują pracę ludzką (co już za chwilę będzie kolosalnym problemem społecznym, bo z masy bezrobotnych tylko rewolucje) a wy ciągle tymi bredniami Balcerowicza z ub. wieku żyjecie i straszycie bajdami mądrzejszych od siebie. Bogatych niech sobie będzie stać na prawników jakich chcą, ale biznesów ze sobą nigdzie nie zabiorą, bo one przynoszą im dochód wyłącznie w trzecioświatowej Polsce, iż gdzie indziej prawo jest cywilizowane i na taki rabunek obywateli w życiu nie pozwoli; wyjście jest jedno - albo się oligarchia dostosuje do normalnych reguł i zacznie płacić podatki jak wszyscy, albo niech spada na drzewo ze swoimi szemranymi biznesami - w ciągu pół roku znajdą się normalniejsi gracze rynkowi na ich miejsce, bo życie nie znosi próżni. Adieu Fruziu! ;]

 13. 13
  +2
  ~ neosocjalizm ?
  Środa, 13.06

  Panie Koliński mamy kapitalizm . Modyfikację , którą próbują wprowadzać partie PSL , SLD oraz PIS skończy się katastrofą . Dotyczy to również sprawowania władzy . Powrotu z przed 89 , nie ma .

 14. 14
  +2
  ~ Hmmm ?
  Środa, 13.06

  Narzucanie kolejnego podatku ? Kto normalny na to się zgodzi ? Może taki co nie ma wyjścia , bo musi tu i teraz tkwić .

 15. 15
  0
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  @neosocjalizm - I właśnie dlatego, że żyjesz pan w wyimaginowanym świecie dzikiego kapitalizmu (przypomnę, że w cywilizowanym świecie, tj. Europie;), obowiązuje socjalny system wolnorynkowy [w skrócie, forma socjaldemokracji], nie żaden bandycki kapitalizm:), to populiści z PiS wygrywają wybory i sprawują władzę, nie zaś "totalniaki opozycyjne", które na tę wiedzę są najwyraźniej impregnowane. Zatrzymaliście się gdzieś w okolicach styropianu i najwyraźniej nic od tamtego czasu nowego się nie nauczyliście, bo zaślepiło was dorobkiewiczostwo, interesiki i kasa, misiu, kasa. A PiS się tu - wolno, bo wolno, ale jednak - czegoś uczy i dzięki temu to oni wygrywają wybory, bo wiedzą, że obywatele widzą jak się żyje w innych krajach i chcą podobnie. (...)

 16. 16
  +1
  ~ Robert Koliński
  Środa, 13.06

  (...) Wy zaś najchętniej zapędzilibyście nas wszystkich z powrotem do manufaktur i kopalni na 16h za miskę ryżu i dalej przy tym rżnęli światowców oraz panów pełną gębą - śnijcie dalej, niedługo po was przyjdziemy, najpewniej z łopocącymi sztandarami, iż wyklęty wstaje ziemi lud;)

 17. 17
  +2
  ~ napohybelczerwonejzarazie
  Środa, 13.06

  Urawnilowke juz kiedys przerabialismy i wyszal z tego rowna nendza. Ale do kolinskich to jeszca nie dotarlo. Na szczescie mozna sobie spokojne zycie ulozyc z dala od lewckiego syfu.

 18. 18
  +1
  ~ robotnicza krew
  Środa, 13.06

  I zostań tam "nendzny" pajacu jak najdłużej, nikt tu oszołomów i złodziei w Polsce nie potrzebuje.

 19. 19
  +3
  ~ LSD
  Środa, 13.06

  Nic bardziej nie deprawuje , jak pieniądz za darmo . Gorszej rzeczy nie ma . Zaczyna się nieróbstwo , lenistwo , pijaństwo , cwaniactwo , totalny marazm życiowy . Wegetowanie . Przerabianie powietrza w g ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.