Poniedziałek, 20.08.2018, Imieniny: Sabina, Sobieslaw, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Będą surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów

21.05.2018, 11:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Będą surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (źródło: bezkarnoscpolicji.info)

W związku z przypadkami pogryzień przez psy, których ofiarami padają często dzieci, Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że już przygotowało zmiany w prawie wprowadzające surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na prace parlamentarne.
 

Nowe regulacje przewidują karę ograniczenia wolności oraz wyższą niż obecnie grzywnę (do 1000 zł zamiast do 250 zł) dla osoby, która nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
 

Jeszcze wyższa kara grozić będzie za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli właściciel lub opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności a nawet grzywną do 5000 zł.
 

Co istotne, nowy przepis obejmuje wszystkie zwierzęta, które niewłaściwie trzymane swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to, czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. groźnych ras).Projekt zwiększa też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne.
 

Oprócz grzywny do 1000 zł grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności. Ponadto wzrośnie kara grzywny za szczucie psem (do 5000 zł zamiast do 1000 zł), a także grozić będzie za ten czyn ograniczenie wolności.
 

Sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli.
 

Projekt nowelizacji ustawy - Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw został 15 maja 2018 r. przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP.
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ nie kociara
  Poniedziałek, 21.05

  A co z kotami które siedzą za blokiem i starsza pani z dołu postawiła im budę i karmi wątróbką. Taki kotek też może zrobić krzywdę

 2. 2
  +10
  ~ raba
  Poniedziałek, 21.05

  najlepsi są właściciele małych ujadających gówien rozumu mają mniej niż to coś co psem nazywają. zamiast smyczy powiedzą pupilowi uspokój się

 3. 3
  +8
  ~ yataman
  Poniedziałek, 21.05

  bardzo dobrze! karac wlascicieli psow ktorzy puszczaja glupie psy luzem. czy kary obejma takze wsiokow z podmiejskich miejscowosci? w Pruchniku czesto psy atakuja rowerzystow.

 4. 4
  +11
  ~ asaaa
  Poniedziałek, 21.05

  bardzo dobrze, a co ze srającymi pieskami po trawnikach i ich właścicielami co odwracają swoje tempe głowy i udają że nic nie widzą.!!!!!!

 5. 5
  +8
  ~ kot
  Poniedziałek, 21.05

  A moze lepiej nawiazka z 1000zl za stres pokrzywdzonego,a w razie uszkodzen ciala lub materialnych obowiazkowe pokrycie kosztow +zadoscuczynienie z urzedu,a nie z prywatnego jak do tej pory-mnie pogryzie pies,wlasciciel dostanie mandat,ktory zasili budzet panstwa,a ty sie ciagaj po sadach.Tez mi udogodnienie.Kolejny sposob na zasilenie rzadowego portfela kosztem spoleczenstwa.No ale akcja wyglada prospolecznie,tylko co z tego ten pogryziony bedzie mial?

 6. 6
  --3
  ~ hehe
  Poniedziałek, 21.05

  a może od razu rozstrzelać?

 7. 7
  +4
  ~ Owoce
  Poniedziałek, 21.05

  Macie wasz nowy przepis że psy w parku mogą chodzić luzem. Was polityków powinny ugryźć może zrozumiecie co robicie. Pies na smyczy i tyle.

 8. 8
  +2
  ~ koko
  Wtorek, 05.06

  Przecież i tak nikt nie respektuje obecnych dość restrykcyjnych przepisów . Wystarczy przejść się po parkach gdzie widać ganiające bezkarnie luzem i bez kagańca duże psy w towarzystwie ich właścicieli. Dobrze że mamy za sobą okres kiedy to każdy chciał mieć co najmniej bulteriera.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.