Wtorek, 14.08.2018, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

W Legnicy powstanie park wodny. To może być przykład dla Elbląga?

16.05.2018, 12:00:49 Rozmiar tekstu: A A A
W Legnicy powstanie park wodny. To może być przykład dla Elbląga?
Źródło: portal.legnica.eu/projekt legnickiego parku wodnego również wygląda znajomo

Nie tylko Elbląg ma swoje zabytkowe kąpielisko i problem z jego zagospodarowaniem. Legnica chce go rozwiązać, stawiając w miejscu zbudowanego w latach 20. XX wieku basenu pod chmurką, odkryty park wodny. Pomysł jakby znanym, jednak co ciekawe koszt jego budowy oszacowano na kilkanaście milionów złotych.

W Legnicy powstanie Letni Park Wodny, czyli odkryty park wodny, „pod chmurką”. To inwestycja legnickiego samorządu miejskiego - informuje PAP.

Legnicki letni park wodny, pod nazwą „Aquafun Legnica”, będzie o tyle unikatowy, że powstanie na terenie zbudowanego w latach 20. XX wieku Kąpieliska Południowego, otwartego w 1924 r. Zachowane zostaną i poddane pieczołowitej renowacji wszystkie istniejące tam zabytkowe budowle modernistyczne. Nowe dobudówki nawiążą do tego stylu (projekt pozytywnie zaopiniował konserwator zbytków). Jednocześnie cała infrastruktura wodna i wypoczynkowa ma spełniać najnowsze standardy technologiczne.

Legnicki Letni Park Wodny zajmie powierzchnię ok. 24 tys. mkw. i będzie mógł przyjąć jednorazowo około 3 tysięcy osób. Będzie składał się m.in. z kilku basenów (pływackiego, rekreacyjnego, brodzika dla dzieci i brodzików przejściowych), których powierzchnia wyniesie ok. 1.650 mkw. Tereny zielone rozciągać się będą na przestrzeni 12,5 tys. mkw.

„Aquafun Legnica” wyposażony zostanie także w wielki wodny plac zabaw dla dzieci i dorosłych, składający się z czterech zjeżdżalni: pontonowej, „Cebuli” (50 m), Kamikaze i trzytorowy multislide (jedyny taki w regionie). Łączna długość zjeżdżali to ponad 200 metrów.

Kąpielisko zaoferuje również: wyspę zabaw dla dzieci, wodne i powietrzne masaże, rury wodne i rwącą rzekę, boisko, grill, siłownię plenerową, zaplecze socjalne i gastronomiczne, brodziki oraz strefę relaksu dla maluchów i dorosłych. Proces podgrzewania wody wspomagany będzie energią słoneczną z instalacji solarnej. Jej obieg będzie zamknięty i wyposażony w najnowocześniejsze filtry.

Letni Park Wodny „Aquafun Legnica” będzie dobrze skomunikowany z pobliskim Parkiem Miejskim, dzięki podziemnemu przejściu dla pieszych.

Miasto ma już pozwolenie na budowę tego obiektu i gotowy projekt. Koszt budowy szacowany jest obecnie na kilkanaście milionów złotych. Roczny koszt utrzymania całego obiektu może sięgnąć 2 mln zł.

Podobny pomysł na zagospodarowanie terenu dawnego kąpieliska miejskiego ma również elbląski Ratusz. Ten projekt oszacowany na około 45 mln zł zakłada rewitalizację zdegradowanej przestrzeni poprzez utworzenie publicznego, otwartego basenu miejskiego ze zjeżdżalniami, który pełnić będzie funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe i sportowe. Koncepcja obejmuje teren jednej niecki basenu. Druga ma być przeznaczona pod potrzeby inwestora prywatnego, który mógłby tam zbudować m.in. hotel oraz akwen wodny.

Źródło: pap.kurier.pl, UM Legnica.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Henryk S
  Środa, 16.05

  Nie z takim betonowym prezydentem i radnymi eunuchami. Tu najpierw trzeba rozbić tą wielopartyjną koterię u koryta inaczej nie ruszymy z miejsca. Są technologie i możliwości ale przychodzi jakiś tępy kut.... albo kolejny tępy kut... i dewastuje a następnie niszczy wszystko betonuje i robi sadzawki. I ta dewastacja kosztuje pierwotnie ponad 40 mln docelowo pewnie ponad 60 mln. i jeszcze część terenu oddać prywaciarzowi za złotówkę oczywiście a potem się od niego odkupi. Już parę lat temu pisałem w komentarzach o takim "legnickim" rozwiązaniu. Niestety władza samorządowa nie czyta (nie wiem może nie potrafią, co nie jest wykluczone), jak pisze to najczęściej głupoty, jak myśli to tylko o własnej d....

 2. 2
  +2
  ~ lewak
  Środa, 16.05

  Towarzyszu Koliński może jako struktura zorganizowana wykorzystacie moją kolejna podpowiedź i zorganizujecie jakąś akcję prospołeczną na rzecz rzeczywistej rewitalizacji tego terenu. Żeby zaistnieć jako byt realny w lokalnej społeczności a nie gazetowo-internetowy twór lewicowy o ambicjach naprawy świata. Odradzałem wam towarzyszu współpracę z całością z SLD jako strukturą nierzetelną pozbawioną zaufania i wiarygodności. Nie posłuchaliście i poniesiecie koszty wyborcze ponieważ zmarnowaliście szansę na zaistnienie w świadomości społecznej jako coś samodzielnego i zdolnego do własnych inicjatyw. Proponuje wam towarzyszu kolejną szansę ale nie po to by toczyć jałowe dyskusje na forum info tylko po to abyście podjęli realne i rzeczywiste działania publiczne ;)

 3. 3
  +5
  ~ Korwin-Mikke
  Środa, 16.05

  Reasumując władza miasta Elbląg potrafi tylko polemizować na temat tego co mogłoby powstać w Elblągu, ale nie ma co liczyć na realne działania. Najpierw basen został zaniedbany przez władzę i zostawiony sam sobie, następnie została zniszczona Bażantarnia śmiercią naturalną. Wszystko co dobre w Elblągu i co mogłoby kiedykolwiek przyciągnąć ludzi niszczeje w tym mieście, a władz to nie obchodzi. Stawiajcie nadal Biedronki, Lidle, budujcie wiadukty, a ludność Elbląga z roku na rok będzie malała, bo młodzi ludzie wyjeżdżają stąd w poszukiwaniu atrakcji i lepszych zarobków, a zarobki są wszędzie lepsze niż w Elblążkowie.

 4. 4
  +6
  ~ wist
  Środa, 16.05

  W Elblągu się nie przeprowadza renowacji, tylko się wyburza, jak długo jeszcze jak długo? Stąd wniosek, trzeba poczekać na nowe wybory.

 5. 5
  +2
  ~ Dobre
  Środa, 16.05

  Najpierw Tr, eba wy gnac z um wszystkich i wtedy powstaną nowe ekstra obiekty.

 6. 6
  --1
  ~ jurek w.
  Środa, 16.05

  Spokojnie bez egzaltacji basen w Legnicy to mała sadzawka, większość za 45 baniek to będą tereny zielone ( trawnik, krzaki, rabatki ? ). 3 baseny 1650 m/2 to znaczy wanny po 500 m/2 mniej więcej 25 x 20 m ( 3000 osób to prawie 2 osoby na m2 basenu ). Ciekawa inwestycja ! A tego rodzaju basen można zrobić wszędzie np. przy Górze Chrobrego. Koszt basenu kilkaset tysięcy nie milony

 7. 7
  +2
  ~ ta
  Środa, 16.05

  Basen trza zrobić na Górze Chrobrego i będzie przy okazji elektrownia szczytowo pompowa i góra się zacznie opłacać i sfinansuje narciarzy i ile nowych posad do obsadzenia

 8. 8
  +1
  ~ Ugbu
  Środa, 16.05

  Apropos- kto miałby go odebrać?? U nas to wszystko śmierdzi.

 9. 9
  +4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 17.05

  W Legnicy jest podobny problem, z którym borykamy się w Elblagu - brak szerszej wizji i pomyślunku przy realizacji inwestycji na lata. Tamtejsze władze, podobnie jak elbląskie, uważają że partacki projekt rewitalizacji stanie się dobry, jeśli nazwie się go aquaparkiem. Otóż tak nie będzie, bo w dalszym ciągu będzie on niedostosowanym do potrzeb mieszkańców, drogim, nieekologicznym, mało użytecznym, za to doskonałym do utylizacji kasy, betonowym molochem, który czynny będzie przez 2-3 m-ce w roku i generował koszty przez pozostałą jego część. Najwyraźniej faktycznie trzeba poczekać na nowe władze do zajęcia się tą m.in. sprawą z głową. PS. Któryś już raz czytam o "akwenie wodnym" przy podobnej okazji, czy to jest cytat z dokumentów miejskich czy twórczość własna i umiłowanie do pleonazmów?;

 10. 10
  +3
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 17.05

  @lewak - Towarzyszu doradco, o jakiej "współpracy z całością SLD" mówicie, bo nie bardzo sobie takie fakty przypominam? Wsparliśmy niektóre ich, te rozsądne, inicjatywy, podobnie jak robimy z innymi, rozsądnymi, projektami innych partii (choć tych akurat po prawej stronie jak na lekarstwo;), nie znaczy to jednak, że nie prowadzimy równocześnie działań społecznych, o których SLD wydaje się od dłuższego czasu zapominać - w chwili obecnej, oprócz dotychczasowych tematów, prowadzimy kampanię informacyjno-ustawodawczą dot. proj. ustawy "Pracujmy Krócej", czyli 35h tygodnia pracy w Polsce. Będziemy z tą kwestią docierać również do mieszkanek/ców Elbląga. Co do basenu, to nasz projekt rewitalizacji basenu został w niedawnym głosowaniu w RM odrzucony i PO-PiS poparł szkodliwy projekt miejski (...)

 11. 11
  +4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 17.05

  (...) z obiecanką, że "będą go chcieli zmieniać". Do wyborów nic się w tej sprawie nie wydarzy, bo miasto wie, że to bubel, a przyszłość decydentów niepewna. Oczywiście, że akcja uświadamiająca mieszkańców oraz zbiórka podpisów przeciwko dewastacji kąpieliska planowanej w ratuszu będzie miała miejsce, ale nie wszystko naraz - kampania jeszcze w powijakach, w RM wciąż ten sam beton, zaś coś mi mówi, że opinia elblążan/ek w tej sprawie jakoś się latem ani do jesieni nie poprawi;) Good things come to those who wait;

 12. 12
  --1
  ~ elblązanin
  Czwartek, 17.05

  po co idioci wam park wodny wody macie pełno w koło-tu miejsca pracy są potrzebne i mieszkania nie czas na igrzyska

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.