Czwartek, 16.08.2018, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Zobacz, o ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie w 2019

11.05.2018, 15:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Zobacz, o ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie w 2019

Od przyszłego roku najniższe wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć co najmniej o 117 zł. Kwota ta nie satysfakcjonuje ani pracodawców, ani związków zawodowych.


Przyszłoroczna minimalna miesięczna pensja wyniesie co najmniej 2217 zł dla pracowników oraz 14,50 zł za godzinę dla zleceniobiorców i samozatrudnionych - wynika z wyliczeń Pracodawców RP na podstawie prognoz makroekonomicznych służących do opracowania projektu przyszłorocznego budżetu. Do 10 maja rząd przedstawia je partnerom społecznym. Tak znaczącą podwyżkę gwarantuje mechanizm przewidziany w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.).


– Tak duży gwarantowany wzrost to skutek niedoszacowania inflacji w zeszłym roku – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.


W ubiegłym roku przewidziana przepisami podwyżka musiała wynieść co najmniej 50 zł. Niewysoka kwota wynikała z tego, że w poprzednich latach przeszacowywano inflację. Ostatecznie rząd wprowadził dwukrotnie wyższą podwyżkę, niż wymagała ustawa (z 2 tys. zł do 2,1 tys. zł od 1 stycznia 2018 r.). W tym roku także może przewidzieć wyższą kwotę od tej gwarantowanej przepisami. Ale to oznaczałoby już bardzo duży wzrost minimalnej płacy – powyżej 117 zł. Tak wysoka kwota do tej pory wprowadzana była tylko trzykrotnie – od 2008 r. (podwyżka o rekordowe 190 zł) oraz od 2009 r. i 2017 r. (o 150 zł). Pracodawcy już podkreślają, że gwarantowana przepisami kwota jest wystarczająca. Inaczej uważają związki zawodowe. – Ważne nie są liczby bezwzględne, ale relacja najniższej pensji do tej przeciętnej. Ta druga szybko rośnie i może się okazać, że dystans między nimi powiększa się, a nie zmniejsza. Pomimo wysokiej podwyżki minimalnego wynagrodzenia – podkreśla Norbert Kusiak z OPZZ.


Inny model


Pracodawcy wstępnie zapowiadają, że będą postulować wzrost najniższej pensji jedynie o ustawowe minimum, czyli 117 zł. Tradycyjnie przypominają, że wyraźne podwyżki najniższej pensji mogą ograniczać przyjmowanie do pracy osób z niższymi kwalifikacjami (w tym młodych), a więc utrudniać też aktywizację zawodową. A wysoki wskaźnik bierności zawodowej, w szczególności kobiet, to jedna z bolączek obecnego rynku pracy. Problemy z zatrudnieniem mogą też mieć mikrofirmy, bo oferują niższe wynagrodzenia, oraz lokalne rynki pracy z utrzymującym się wciąż wyższym poziomem bezrobocia i słabiej wynagradzane branże, np. hotelarstwo i turystyka.


Zdaniem zatrudniających konieczne jest też dokonanie przeglądu obecnych zasad ustalania gwarantowanej podwyżki minimalnej pensji. Trudno bowiem wyjaśnić dlaczego w jednym roku (2017 r.) gwarantowana podwyżka przyszłorocznej płacy wynosi 50 zł, a w kolejnym (2018 r.) aż 117 zł, choć sytuacja gospodarcza w tym czasie nie zmieniła się w znaczący sposób. Tak duża różnica wynika – zdaniem przedstawicieli firm – z niedoszacowania inflacji w ubiegłym roku.


– Mechanizm ustalania wzrostu minimalnej pensji powinien uwzględniać to, że w praktyce rząd ostatecznie ustala jej wysokość na poziomie wyższym od tego gwarantowanego przepisami. Tak było również w zeszłym roku – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Dlatego nie jest potrzebne dodatkowe rekompensowanie tego niedoszacowania w tym roku – dodaje.


Magiczne 50 proc.


Związki zawodowe inaczej oceniają potrzeby dotyczące wzrostu płac. Zwracają uwagę przede wszystkim na relację minimalnej pensji do przeciętnej.


– Podstawowym celem jest to, aby płaca minimalna osiągnęła poziom 50 proc. średniego wynagrodzenia. Możemy rozmawiać o sposobach jego osiągnięcia, jesteśmy otwarci na dyskusję w tej sprawie – tłumaczy Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierownik biura eksperckiego, dialogu i polityki społecznej NSZZ „Solidarność”.


Teoretycznie wysoka podwyżka najniższej płacy gwarantowana przepisami sprzyja realizacji takiego założenia. Ale związkowcy mają wątpliwości ze względu na szybki wzrost przeciętnej płacy w ostatnim czasie.


Więcej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Zainteresowana
  Piątek, 11.05

  To ile będzie wynosić netto?

 2. 2
  +7
  ~ Ja
  Piątek, 11.05

  Kolo 1610zl netto

 3. 3
  +7
  ~ Glover
  Piątek, 11.05

  SZAŁ!!! Polacy na wyspach już o tym wiedzą? Pffff

 4. 4
  +10
  ~ Elza
  Piątek, 11.05

  Niech POSTULUJA PRACODAWCY -JESZCZE TROSZKE ,NAPRAWDE NIEDLUGO SAMI BĘDĄ MUSIELI RĘKAWY POODRYWAC ŻEBY SIE NIE ODWIJALY I ZDROWO. POPIE.DALAC ,ALBO....... DAC ZAROBIC

 5. 5
  +9
  ~ Pracownik
  Sobota, 12.05

  Żeby tylko na głowę robol nie dostal od tej kwoty a właściciele... MASAKRA i kpina

 6. 6
  +5
  ~ robol
  Sobota, 12.05

  Normalnie ze szczescia sie mozna posikac :)

 7. 7
  +6
  ~ to ja rzeczywistość
  Sobota, 12.05

  Ceny mamy takie jak w Niemczech to i płaca minimalna powinna być na zbliżonym poziomie. Niestety dotychczasowe władze IIIRP traktują swoich obywateli jak bezrozumne bydło i podludzi i są przeciwni temu by polski naród żył na poziomie Niemca. Podobno mamy wolną konkurencję Polska rzekomo się rozwija w szaleńczym tempie polskie produkty konkurują na rynkach i są podobno europejskiej jakości Dlaczego w takim razie polski pracownik zarabia 3 lu 4 krotnie mniej od niemieckiego Produkt taki sam lub podobny, koszty materiałowe muszą być podobne tylko siła robocza 4 razy tańsza mimo że musi mieć podobne kwalifikacje. POlski pracodawca wygrywa walkę konkurencyjną okradając i kopiąc w d... własnych pracowników a takimi związkami to nic tylko se d... podetrzeć

 8. 8
  +3
  ~ Jerzy W
  Sobota, 12.05

  Polskę i Polaków zapisano do Unii jako podmioty 2 kategorii dlatego nigdy nie przewiduje się osiągnięcia przez polaków siły nabywczej choćby zbliżonej państw zachodnich. Celem polskich władz nie jest rozwój i podnoszenie poziomu życia polskich obywateli lecz udostępnianie rynku zbytu i taniego wykształconego parobka który będzie podnosił poziom życia w państwach zachodnich. Miedzy innymi tym celom służy ściąganie taniej siły roboczej z Ukrainy. Smartfony dostajemy w cenach światowych zarobki są zaś z III świata nomen omen w IIIRP

 9. 9
  +1
  ~ fsedfgh
  Niedziela, 13.05

  Najbardziej "chore" jest to że pracownicy zarabiający minimalną pensję dostają co roku podwyżkę, natomiast osoby które posiadają wyższe kwalifikację i jakąś odpowiedzialność zaczynają zarabiać niewiele więcej od osób z minimalną pensją bo pracodawców stać jedynie na podniesienie minimalnej bo to ustawowy obowiązek a resztę mają w głębokim poważaniu.

 10. 10
  0
  ~ balanced
  Czwartek, 17.05

  >przeszacuj inflacje >podwyższ płacę minimalną >pracownik niewykwalifikowany nie generuje takiego poziomu zysku, by jego zatrudnienie było opłacalne >ceny rosną, bo trzeba sobie odbić na kliencie wzrost kosztów pracowniczych >oblicz znowu inflację >przeszacuj >koło się zamyka, ostatni gasi światło

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.