Czwartek, 21.06.2018, Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Elblążanin pomógł Hindusowi zaatakowanemu przez chuliganów. W nagrodę poleci do Indii

12.03.2018, 09:05:38 Rozmiar tekstu: A A A
 Elblążanin pomógł Hindusowi zaatakowanemu przez chuliganów. W nagrodę poleci do Indii
Źródło: www.wroclaw.pl/Jarek Ratajczak

Kiedy młody Hindus został zaatakowany przez trzech chuliganów na przystanku w centrum Wrocławia, 25-letni Tomasz stanął w jego obronie. Prawdopodobnie jego reakcja zapobiegła tragedii. Choć Tomasz Pikus nie czuje się bohaterem, dla wielu osób właśnie nim jest.
 

Po wyjściu z tramwaju na placu Dominikańskim Tomasz Pikus zobaczył, jak trójka pijanych chuliganów zaczepia ciemnoskórego mężczyznę. Na przystanku było około 20 osób, ale tylko on postanowił pomóc młodemu Hindusowi.
 

– Ten chłopak stał na przystanku i pisał SMS-a. Nic nikomu nie zrobił. Zaczęło się od wyzwisk, później został uderzony w twarz – mówi Tomasz Pikus, który od sześciu lat mieszka we Wrocławiu.
 

Gdy pan Tomasz próbował odejść na bok z Hindusem, sam został zaatakowany. – Jak już leżałem, bo sprawcom udało się mnie powalić, to we trzech mnie kopali – przyznaje Tomasz Pikus. – Dotąd mam problem z kręgosłupem, kilka dni po wydarzeniu straciłem słuch w prawym uchu. Obecnie jest już lepiej – dodaje. W trakcie ataku chuliganów pan Tomasz został ranny także w rękę. Na miejscu musiała interweniować policja i pogotowie.
 

Swoim zachowaniem Tomasz Pikus prawdopodobnie zapobiegł tragedii. Napastnicy grozili ciemnoskóremu mężczyźnie, że zrzucą go do tunelu, gdzie jeżdżą samochody. – Nie czuję się bohaterem – przekonuje Tomasz Pikus.
 

– Dla nas Hindusów, pan Tomasz jest bohaterem – mówi A.S. Takhi z Ambasady Republiki Indii w Polsce. – Nigdy nie zapomnę, jak pan Tomasz powiedział mi, że gdyby nie zareagował, to miałby wyrzuty sumienia do końca życia – mówi Kartikey Johri, konsul honorowy Indii w Polsce.
 

Jako wyraz wdzięczności Hindusi mieszkający we Wrocławiu ufundowali mu bilet lotniczy do Indii, do New Delhi.

Tomasz Pikus pochodzi z Elbląga. Od sześciu lat mieszka we Wrocławiu, studiuje na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wcześniej mieszkał w Szwecji. – Sam byłem tą osobą, która nie jest w swoim kraju i bardzo miło zostałem przyjęty. Uważam, że każdy jest równy – zaznacza Tomasz Pikus.
 

Przypomnijmy, do incydentu doszło wieczorem 6 stycznia w pobliżu przystanku tramwajowego na placu Dominikańskim we Wrocławiu.

Policja zatrzymała chuliganów. Jeden z nich, Wojciech K., usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej obywatela Indii i znieważenia go z powodu jego przynależności narodowościowej.

Dodatkowo K. wspólnie z dwoma zatrzymanymi kolegami odpowie za pobicie Tomasza Pikusa, który stanął w obronie obcokrajowca. K. grozi do pięciu lat więzienia. Pozostałym mężczyznom do trzech lat pozbawienia wolności. Cała trójka przebywa obecnie na wolności, ma jednak dozór policji.

To po tym wydarzeniu prezydent Wrocławia podpisał porozumienie o współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w sprawie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej osobom poszkodowanym w wyniku przestępstw na tle narodowościowym.

– W krainie ssaków są zachowania ludzkie i bydlęce. Bydlęta, jak się czegoś lękają albo jak obdarzają kogoś niechęcią, to pochylają głowę i zachowują się w sposób agresywny. Tego rodzaju zachowania chcielibyśmy z Wrocławia eliminować – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia?
 

Źródłó: onet.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ człowiek
  Poniedziałek, 12.03

  Brawo.Aby więcej takich postaw.

 2. 2
  +7
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 12.03

  Super sprawa - gratulacje dla bohatera z Elbląga! Tak właśnie zachowuje się normalny, cywilizowany, empatyczny człowiek (nie mylić z kato-narodowcami;)

 3. 3
  +7
  ~ alek
  Poniedziałek, 12.03

  a wszystko wiedzący Kotliński oczywiście musiał wmieszać tu swoje wywody, wstyd Kotliński, ludzie mają powoli dosyć twoich mądrości. Panie Tomaszu jestem z Pana dumny!

 4. 4
  +7
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 12.03

  @alek - Drogi trollu, tak się składa, że a) forum internetowe jest ogólnodostępne więc będę zabierał głos kiedy - i w sprawach, w których - będę miał życzenie oraz b) akurat tego konkretnego niusa o bohaterskim elblążaninie we Wrocławiu otrzymały elbląskie redakcje właśnie ode mnie, który z bohaterem się skontaktował i jego godny naśladowania czyn w naszym mieście nagłośnił, więc pośrednio czytasz go dzięki mnie. Zatem zamiast marudzić i wylewać tu żółć lepiej ładnie podziękuj i jakieś kwiatki idź przesadzić na wiosnę, przynajmniej jakiś pożytek z ciebie będzie.

 5. 5
  +13
  ~ benia
  Poniedziałek, 12.03

  I tak powinno być- pomagamy każdemu,kiedy dzieje się krzywda, reagujmy na chamstwo i agresję wobec człowieka - brawo !

 6. 6
  0
  ~ b0ss
  Poniedziałek, 12.03

  @Robert Koliński a czemu od razu kato (rozumieć katolik). Uważasz że za lepszego od Nas?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.