Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Przeprowadził badania na wyborcach PiS i wyróżnił trzy typy osobowości

06.12.2017, 13:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Przeprowadził badania na wyborcach PiS i wyróżnił trzy typy osobowości
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Nie ma jednego typu wyborcy PiS, ale można wyróżnić trzy grupy, które tę partię popierają. I łączy je kilka zasadniczych spraw - o swoich badaniach nad elektoratem PiS dla Tokfm.pl opowiadał dr Maciej Gdula.

Agnieszka Wądołowska, Tokfm.pl: Badał Pan mieszkańców miasta, gdzie PiS zdobyło 50 procent głosów*. Jaki obraz wyborcy PiS wyłania się z pańskich badań? Istnieje homo pisus?


Dr hab. Maciej Gdula, Instytut Socjologii UW: Nie istnieje jeden typ, ani cecha pisowca, która siedzi w każdym, ale możemy mówić o trzech pisowskich tożsamościach.

Z jednej strony, to ludzie z klasy średniej, którzy są przekonani, że świat jest przeciwko nim, że ktoś im szkodzi, że rzuca im kłody pod nogi. To nie są ludzie bardzo zamożni, to nie prawnicy czy bogaci przedsiębiorcy, ale ci, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej.

Dla nich PiS jest partią, która może zmienić ich życie. Rozliczyć tych, którzy im szkodzą, także w ramach takich personalnych rozrachunków. W tej grupie uczestnictwo w procesie rozwalania starego świata, w którym czuli się pokrzywdzeni, jest ważniejsze niż własne doświadczenia.

Druga „pisowska tożsamość” to ludzie, którzy mają poczucie moralnej wyższości, przekonani, że należy wprowadzić porządek oparty na rygoryzmie moralnym. Dla nich popieranie PiS-u jest narzędziem wywyższenia – przynosi stratyfikujący efekt. Często to klasa średnia: całkiem nieźle urządzona, ale z deficytem uznania. To kontrabasiści, bez nich nie ma muzyki, ale oni z tyłu robili tylko rytm, a chcieliby mieć solówkę.

A ostatnia grupa to klasa ludowa, ludzie wykonujący pracę fizyczną. Dla nich popieranie PiS to akt przystąpienia do wspólnoty i docenienie władzy, która pamięta o zwykłym człowieku i chce działać na jego rzecz.

To ludzie o bardzo różnych interesach ekonomicznych, aspiracjach, biografiach, co ich w takim razie łączy?


- Są to różni ludzie, którzy uczestniczą w tym samym procesie. Łączy ich kilka spraw. W przeciwieństwie do całej reszty społeczeństwa są zmobilizowani. Ale łączy te grupy między innymi przekonanie, że dzieje się coś dużego i ważnego.

Ale co to jest to: duże i ważne?


- Ludzie mają poczucie, że to, co robi PiS to ważny historyczny proces. I składa się na to ileś spraw. To z jednej strony redystrybucja władzy i godności, i rozgrywanie jej choćby wobec uchodźców. Bo oto możemy komuś kazać „nie przyjeżdżaj”. Zwolennicy PiS-u mają dzięki temu poczucie władzy nad cudzym życiem. Są przekonani, że solidarność należy się tylko odpowiednim ludziom, a państwo może służyć za oparcie, ale tylko w ramach granic naszej wspólnoty narodowej. Badacze, którzy przeprowadzali rozmowy, byli zszokowani, że miła pani z klasy średniej mówi nagle rasistowskim językiem.

A co z podejściem do elit? Niechęć do nich jest również czynnikiem łączącym.

- Tak, wspólna jest też ta niechęć do elit i to rozumianych jako sędziowie, bankowcy, naukowcy, to może być każdy, kogo można uznać za uprzywilejowanego. W Polsce nie mówi się o istnieniu klasy wyższej i opowiada się, że wszyscy mogą należeć do klasy średniej. Ale ludzie rozglądają się wokół siebie i pytają: Jak to wszyscy mieli być tacy sami, a tu niektórzy jedzą ośmiorniczki? Wszyscy mieli jechać na tym samym wózku, a tu niektórzy wysyłają dzieci za granicę na studia i kupują im mieszkania?

PiS przedłuża ten sen o klasie średniej, przekonując, że ci „oni” to jakoś nieuczciwie zdobyli – z korupcji, układów. Gdy pozbędziemy się tych „onych”, każdy będzie miał takie same szanse. W tym sensie PiS zamienia liberalną opowieść o samodzielnych jednostkach na narrację, w której wszyscy jesteśmy członkami jednej wspólnoty, tylko przeszkadzają nam elity, bo to one nie dają nam żyć normalnie.

W raporcie z badań zwraca pan też uwagę na niesprawiedliwe mity dotyczące zacofania Polski B.

- Często jak ktoś się chce rozepchnąć w Warszawie, przedstawia się jako reprezentant Polski B i mówi o niej jako prawdziwej, a jednocześnie zapomnianej i zaniedbanej Polsce, skąd państwo się wycofało i zostawiło ludzi samym sobie.

Nie chcę powiedzieć, że nie ma różnić regionalnych. Ale jak się jeździ po Polsce, to widać, że ten czarny obraz Polski B jest naprawdę przesadzony, a przez ostatnią dekadę wiele się zmieniło. Tak było w badanym przed nas Miastku [to fikcyjna nazwa dla badanej miejscowości, w której PiS zdobyło 50 proc poparcia - przyp. red.] - nie ma wielu zdewastowanych miejsc, działa stadion, płace realne rosły, a bezrobocie spadało. Nie widać tej skrajnej biedy, nawet osiedle bloków jest odnowione, są place zabaw.

To nieprawda, że prowincja się zatrzymała, wcale o niej nie zapomniano. I to warto tu podkreślić, że PiS jest właśnie wyrazem wzrastających aspiracji, poczucia, że już nie trzeba się hamować, już nie trzeba czekać. Trochę się polepszyło, ale powinno być jeszcze lepiej.

Podobnie jest z podejściem do 500+, to nie jest luksus, to prawo na które już możemy sobie pozwolić, a te stare zwalczane elity nie chciały nam tego dać.

*Wyniki badania zostały przestawione w raporcie "Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta" przygotowanym przez dr hab. Macieja Gdulę, we współpracy z Katarzyną Dębską i Kamilem Trepką dla Instytutu Studiów Zaawansowanych i Fundacji Eberta.
 

Źródło: Tokfm.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 10

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ zdziwiony
  Środa, 06.12

  Szkoda że nie badał wcześniej profili wyborców PO. Co cię chopie nagle naszło?

 2. 2
  +13
  ~ Janos
  Środa, 06.12

  Ciekawe. Czyżby sugerowali, że zwolennicy PIS to ludzie niższego sortu? Coś mi się zdaje, że info.elblag posuwa się za daleko.

 3. 3
  0
  ~ Aga
  Środa, 06.12

  Świetnie napisane - nic dodać i nic ująć.

 4. 4
  --4
  ~ jezry
  Środa, 06.12

  Wg moich badań naukowych, przeciw PIS-owi są złodziej, oszuści i krętacze liczników.

 5. 5
  +8
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 06.12

  Ale się rozbawiłem!!!! Cytuję co ten pan powiedział na temat Mieszko I, dla mnie żaden autorytet "...Osoby promujące ideologię historii utrzymują na przykład, że Mieszko I zbudował swoją potęgę na łupieniu słowiańskich plemion i sprzedawaniu jeńców w niewolę. Chrzest przyjąć miał po to, żeby zabezpieczyć zgromadzony majątek i obronić swoje wpływy polityczne. A przecież wiadomo, że Mieszko I uświadomił po prostu sąsiadom, że są Polakami, czyli dumnym narodem w sercu Europy. Chrzest przyjął z kolei, żeby wprowadzić do Watykanu papieża-Polaka, który obali komunizm. ..."

 6. 6
  --1
  ~ Pop
  Środa, 06.12

  To najlepsze badanie, a podane jego wyniki odzwierciedlają stan faktyczny. Brakuje takich badań, a są one kapitalnym źródłem informacji o naszym społeczeństwie. Szkoda, ze to badanie jest tak słabo upowszechnione.

 7. 7
  +9
  ~ Nie Lewak
  Środa, 06.12

  Taaa co warto wiedzieć rzekome badania powstały w małym mieście dla "...dla Instytutu Studiów Zaawansowanych i Fundacji Eberta..." No więc Instytutu Studiów Zaawansowanych gdzie dyrektorem jest Sławomir Sierakowski (znany między innymi z sympatii do PIS) he he ...no a Fundacja Eberta współpracuje między innymi z Krytyka Polityczną, Fundacją Batorego, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego itd więcej http://www.feswar.org.pl/fes2009/05partner/partner.php Ciekawi jaki był budzet badań i kto za to zapłacił?!

 8. 8
  +15
  ~ taaa jasne!
  Środa, 06.12

  Taka wątpliwość autor pisze, że byli to ludzie z klasy średniej którzy zarabiają poniżej średniej krajowej?Halo halo jest tam kto?!

 9. 9
  +2
  ~ Pudzio
  Środa, 06.12

  Nie nizszego sortu ale raczej owladnieci obłędem psychicznym, niedowartosciowaniem i zwykłą nienawiścią a nierzadko zwyklym ograniczeniem

 10. 10
  +16
  ~ klik
  Środa, 06.12

  Badania, badaniami, a ludzie chcieli zmiany to i ją dostali.

 11. 11
  +1
  ~ karaczan
  Środa, 06.12

  mam wrazenie ze artykol nabazgrany zostal przez samego jurka motorowke,lokalnego wichrzyciela, czlowieka oblakanego i przesiaknietego nienawiscia do PISu. jurku moze warto poddac sie leczeniu? moze jest choc mala szansa na wyleczenie twojej nienawisci i wysaczenie z ciebie twojego jadu?

 12. 12
  --1
  ~ AM
  Środa, 06.12

  To, że po 1990 roku było w Polsce różnie - to sprawa oczywista i jak dla mnie bezdyskusyjna - wszak real tworzyli nieodrodni synowie i córy tego narodu powielając znane wszem i wobec w kraju i na świecie ujemne plusy i minusy tej nacji. Zagadką nadal jednak pozostaje proces wyzwolenia się z bolszewizmu i jego wszelkich przejawów w obrębie świadomości jak i pod świadomości statystycznej populacji tej nacji. Z wieloma błędami i patologią udało się w tym kraju przebrnąć ćwierć wieku manifestując powrót do Europy i zaistnienie w jej strukturach militarnych . Jak widać, kobieta jak i Polska zmienną jest, wszak obecnie obwieszcza nam nieodwołalny powrót do etykiety i kanonów ohydnego bolszewizmu z katolicko-ksenofobiczną twarzą ku wielkiej uciesze tłuszczy, która jak widać socjalistyczno-narodową religię pieściła pokątnie w swej duszy aby dać teraz upust swej wielkiej miłości. Obecni wodzowie z premedytacją wykorzystują tą miłość i nawet nie starają się jej tak charakterystycznych oznak uk

 13. 13
  --2
  ~ AM
  Środa, 06.12

  Obecni wodzowie z premedytacją wykorzystują tą miłość i nawet nie starają się jej tak charakterystycznych oznak ukryć serwując nam odgrzewane kotlety ideologii jak i twórców tego tumaństwa.

 14. 14
  +1
  ~ wieszcz
  Środa, 06.12

  dzieki pisiorom dojdzie do eskalacji nienawiści i do wojny polsko- polskiej i o tym dzieci będą uczyli dzieci się w szkole, żadna władza tak nie podzieliła narodu a ciemny naród dal sie kupić i omamić , ale niedługo nie będzie juz ani 500 + ani Polski w europie

 15. 15
  --2
  ~ heca
  Czwartek, 07.12

  55% wyborców PiS to głupole po podstawówce i gimnazjum.

 16. 16
  --1
  ~ Think
  Czwartek, 07.12

  @ taaa jasne! - średnia krajowa jest dość wysoka właśnie przez elity, niestety klasa średnia w większości zarabia mniej niż 4635zł :) Wystarczy włączyć myślenie, to nie takie ciężkie, spróbuj kiedyś!

 17. 17
  +1
  ~ Do omnibusa wyżej
  Czwartek, 07.12

  ....te wyżej przestań pedałować i pajacować tylko poczytaj choćby na Wikipedia kto wchodzi w "klasa średnia" fakt masz rację pomyśl przynajmniej czasem zanim coś napiszesz!

 18. 18
  +1
  ~ Krzysztof Litkowski
  Czwartek, 07.12

  Głosowałem na PiS, nie pasuję do żadnej z tych 3 grup. I może właśnie dlatego dzisiaj wstydzę się oddanego głosu i nie zrobiłbym tego nigdy więcej.

 19. 19
  0
  ~ Iwo
  Czwartek, 07.12

  Zgadzam sie calkowicie z autorem tych badan.Taki jest elektorat pisowszczyzny.Dodalbym jeszcze ,ze skladajacy rece do Boga zieja NIENAWISCIA do ludzi majacych odmienne poglady i tych ktorzy sa od nich lepiej wyksztalceni ,ktorzy ciezka praca doszli do czegos w zyciu.Duza czesc tych osob to poprostu BIORCY .

 20. 20
  0
  ~ Marta
  Niedziela, 10.12

  Sama prawda, choć niektorzy moga poczuc sie urazeni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.