Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Wszystkie statystyki po stronie rządu. Czy to na pewno "Cud gospodarczy" PiS?

01.12.2017, 11:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Wszystkie statystyki po stronie rządu. Czy to na pewno "Cud gospodarczy" PiS?
Fot. Adrian Sajko

Najszybszy wzrost gospodarczy od pięciu lat, pierwsza nadwyżka w budżecie od dekady, najniższe bezrobocie od dwudziestu sześciu lat i płace, jakich nie widzieliśmy nigdy wcześniej - to tylko niektóre z sukcesów, które może zapisać sobie rząd PiS. Czy to w pełni jego zasługa?

W listopadzie poznaliśmy m.in. świetne dane o polskim PKB, ponownie padły też rekordy bezrobocia, któremu towarzyszą galopujące podwyżki płac. Coraz lepsze wiadomości dotyczące polskiej gospodarki napływają do nas co miesiąc.

Jak to możliwe, że gospodarka za rządów PiS mają się tak dobrze? Jak było za czasów Platformy Obywatelskiej, kiedy to byliśmy przez rząd nazywani "zieloną wyspą"? Wynik porównania najważniejszych wskaźników makroekonomicznych wypada jednoznacznie na korzyść PiS. Nie można jednak wszystkiego tłumaczyć cudownymi umiejętnościami zarządzania PiS i gorszymi umiejętnościami PO.

Najważniejszym wskaźnikiem, obrazującym zbiorczo kondycję gospodarki, jest produkt krajowy brutto. W uproszczeniu obrazuje on wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w kraju. W ubiegłym roku było to blisko 470 mld dolarów, czyli prawie 1,7 bln zł. Względem 2015 roku PKB urósł o 2,7 proc. Wyraźnie, ale bez szaleństwa. Tymczasem ostatnie dane GUS wskazują na przyspieszenie aż do 4,7 proc.

Tak szybko, jak teraz, polska gospodarka nie rozwijała się od 2011 roku, czyli od początku drugiej kadencji rządu Platformy Obywatelskiej. To tym większy powód do dumy obecnej władzy, choć warto wspomnieć, że przed samym kryzysem światowym w 2008 roku, a więc na początku pierwszej kadencji Donalda Tuska na stanowisku premiera, PKB rósł w tempie nawet ponad 6 proc. Trudno to jednak zapisać jako zasługę jego rządu, bo dopiero co przejął nad nim stery.

Ile rządu w gospodarce? Właśnie to proste porównanie nasuwa wniosek, że być może świetne wyniki gospodarki nie do końca są efektem polityki władz, a czasami po prostu wynikają z wyjątkowo dobrej koniunktury i nastrojów inwestorów na świecie.

Szacuję, że tylko w około 30 proc. za bardzo dobre statystyki odpowiada rząd. Reszta, czyli blisko 70 proc., to zasługa m.in. rozpędzającej się Europy. Otoczenie Polski w ostatnim czasie ewidentnie nam sprzyja

- komentuje Marcin Kiepas, ekonomista i analityk rynków finansowych.

Więcej na money.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ mlexer
  Piątek, 01.12

  Na telegazecie w TVP poparcie dla pisu 47% chyba wiekszej bzdury dawno nie czytałem-witamy w Korei Północnej!!!!!!!!

 2. 2
  +7
  ~ eg
  Piątek, 01.12

  a ten artykuj to z tvp info czy tv trwam? przeciez to nie ich zasluga

 3. 3
  +19
  ~ PRL bis
  Piątek, 01.12

  Propaganda PiS jest niesamowita. Te Rechonie, Hojarskie czy Adamki to najlepsza tuba propagandowa. Ogólnie na świecie jest bardzo dobra koniunktura. Co z tego, pis rządy i tak nie są w czołówce Europy, a inwestycje w Polsce totalnie leżą. Dodatkowo szykuje się rekordowy deficyt budżetowy na koniec roku.

 4. 4
  --2
  ~ jaaaaaaaaaaaa
  Piątek, 01.12

  pałami gnać wszystkich kodowców i innych debili co pod sądem zaśmiecają chodnik

 5. 5
  --10
  ~ Do PRL bis
  Piątek, 01.12

  Jak cos to Holeckie, nie Hojarskie, widac ze glownie tvn siedzi w glowie

 6. 6
  +11
  ~ bbb
  Piątek, 01.12

  @jaaaaaaaaaaaa zebym ja Cie zaraz nie pogonil, To jest jeszcze wolny kraj, i dorze ze stoja, walcza o wolosc. Powinnismy wyjsc wszyscy na ulice i obalic w koncu ten rzad. Pis juz teraz ingeruje w kazda sfere zycia obywatela, dosc tego!!! Chce zyc w wolnym kraju gdzie wyjde po zakupy w niedziele, gdzie nikt mi nie bedzie mowil co mam robic podczas urlopu, gdzie sady nie sa polityczne, gdzie kosciol nie wtraca sie do polityki... a nie tak jak teraz kontrolowane przez stowarzyszenie dziadkow mocherowch wraz z ojcem rydzykiem...

 7. 7
  --25
  ~ opus
  Piątek, 01.12

  jaroslaw kaczynski jest super politykiem. bezblednie rozlozyl nowoczesna i PO, zaorał antypolski faszystowski KOD. brawo! z checia dalej bede glosowac na PIS

 8. 8
  --10
  ~ JASNOWIDZ
  Piątek, 01.12

  Jak widać niedługo PIS będzie miał 85 procent poparcia , a to nastąpi po reformie sądownictwa . Nowi młodzi sędziowie będą sądzić sądowych złodziei i poparcie będzie rosło od zadowolonego społeczeństwa , PIS spełnia swoje obietnice wyborcze . Opozycja dostała udaru mózgu , ta choroba ma dokładną nazwę . PARALIŻ POLITYCZNY MÓZGU , JEST NIE DO WYLECZENIA , NIEDŁUGO NASTĄPI ZGON ,

 9. 9
  --2
  ~ mejo
  Piątek, 01.12

  Nie że się czepiam ale jak już o tych dziadkach to raczej powinno być przez "h"-moher,moherowe... Miłego dnia.

 10. 10
  --15
  ~ Co boli
  Piątek, 01.12

  Boli co niektórych że PiS potrafił a peowcy to same afery i chamstwo. Ci co do tej pory nie przejęli co warte było psl i. P. O to pora iść do okulisty i laryngolog. Przekop będzie, ludziom lepiej się żyje, emerytury są wreszcie. Będziecie rządzić dalej a komu nie w smak niech wy,,,,,,,, la z polski raz zdonosicielami.

 11. 11
  +30
  ~ Psikuta
  Piątek, 01.12

  Nadwyżki nie ma, to efekt umiejętnej księgowości. Bezrobocie spadło? owszem, ale nie dlatego, że wzrosła ilość miejsc pracy, tylko dlatego, że zmniejszyła się ilość bezrobotnych poprzez odejścia na szybsze emerytury oraz wyjazdy za granicę. Ale tak, dalej oglądajcie narodową telewizję i wierzcie w te bzdury

 12. 12
  +3
  ~ kat na wróble
  Piątek, 01.12

  A dzięki ""panu" Wróblewskiemu w EPEC i Elektrowni zero podwyżek . Dziękujemy i będziemy pamiętać - wyborcy

 13. 13
  +1
  ~ kat na wróble
  Piątek, 01.12

  A dzięki ""panu" Wróblewskiemu w EPEC i Elektrowni zero podwyżek . Dziękujemy i będziemy pamiętać - wyborcy

 14. 14
  +12
  ~ uyfdt
  Piątek, 01.12

  Dopiero dowiemy się po odejściu rządu PIS, na czym my tak naprawdę stoimy. Teraz to głównie propaganda.

 15. 15
  --12
  ~ marian k
  Piątek, 01.12

  do ~bbb, zalecam szklankę wody przed głoszeniem tak miernych i nie merytorycznych uwag....

 16. 16
  +13
  ~ AM
  Piątek, 01.12

  Świat a właściwie real zakpił ze mnie, bo nawet gdy się urodziłem w okresie rozkwitu bolszewizmu i wszelkiej maści konfabulantów, którzy zawsze twierdzili , że chcą mojego dobra a nikt nie przypuszczał i nie dopuszczał takiej myśli, że wrócimy do tego tumaństwa z pełnym jak widać przyzwoleniem tłuszczy, o przepraszam suwerenów. A ponieważ nigdzie na świecie nie istnieje świat lumpenproletariackich idei, do tego z katolicką i ksenofobiczną twarzą - mam nadzieję, że już w czwartym pokoleniu wyzwolimy się z tego dziwnego rynsztoka zaklęć i mitów chorobliwej religii.

 17. 17
  +10
  ~ koko
  Piątek, 01.12

  Bardzo szybko ta światowa koniunktura skończy się bo FED i EBC kończą już tzw luzowanie ilościowe związane z co miesięcznym dodrukiem dziesiątków miliardów euro i dolarów bez pokrycia dla zwiększenia tzw konsumpcji i inwestycji . Ale ponieważ na świecie nie ma nic za darmo więc te ekonomiczne optymistyczne opowieści jak zwykle co jakiś czas kończą się krachem gospodarczym i giełdowy. A straty poniosą jak zwykle drobni inwestorzy i ciułacze bo duży pieniądz w sposób zaplanowany do perfekcji zmienia tylko okresowo właściciela .

 18. 18
  +10
  ~ Nowoczesny
  Piątek, 01.12

  Popatrzcie ile miliardów Rząd PiS wepchnął na rynek poprzez socjal m.in 500+ i to wszystko na kredyt!!! Nigdy w historii tak szybko nie rósł dług Państwa!!!

 19. 19
  +8
  ~ PRL bis
  Piątek, 01.12

  Do "Do PRL bis", jak myślisz "mózgu", dlaczego napisałem "Rechonie, Hojarskie"? Spróbuj domyślić się maniaku TVPiS i TV Trwam.

 20. 20
  +7
  ~ Antonina
  Sobota, 02.12

  Pamiętam pierwszą połowę lat 70-tych, pełno towarów w sklepach-Delikatesy przy Hetmańskiej-bajka, potem coraz większe deficyty towarów, kolejki, kartki na cukier i krach gospodarczy 1980-1981.....żeby nie było powtórki-za pożyczone żyje się dobrze, ale krótko.

 21. 21
  +13
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Sobota, 02.12

  Nie wiem co ludzie mają w głowach, ale jak można uważać, że to zasługa pisu. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej i polskim firmom statystyki są dobre, ale to nie jest zasługa pisu.

 22. 22
  +3
  ~ Emeryt
  Sobota, 02.12

  Ten cud gospodarczy widzę w swoim portfelu.

 23. 23
  --7
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 02.12

  Opozycji należy być wiernym , dobrze kradła , dużo jadła , mało robiła. ale się chwaliła. i nadal to robi . Wybory i po wyborach do łopaty . PIS WSZYSTKO Z REFORMUJE I WAM OPOZYCJO PODZIĘKUJE .

 24. 24
  --1
  ~ bezrobotny zbieracz WIEŚCI
  Sobota, 02.12

  Jak ja patrzę, KACZYŃSKI NA GEST , RĘKA UNIESIONA MINA UŚMIECHNIĘTA , tylko żyć, dobrobyt wali całą parą, brawo PIS , a OPOZYCJA PRZEŻYWA KRYZYS I POWOLI SIĘ WYKAŃCZA .

 25. 25
  --6
  ~ antykod
  Sobota, 02.12

  kodziarstwo i inna patola brać się do pisania, poziom hejtu wam spada wy "wykształceni z dużych aglomeracji" :)))))

 26. 26
  +3
  ~ ery
  Sobota, 02.12

  A wy tu co w tym info tak z tym pisem? Możecie nam dać choć chwilę spokoju od oszołomstwa?? Czy pan rydzyk przejął Info? Normalni ludzie nie wierzą w te kocopały i dajcie spokój- za jakieś 2 lata wam wypomnimy,co piszecie za bzdety.

 27. 27
  --1
  Redakcja
  Sobota, 02.12

  Czytelniku czy na pewno dokładnie przeczytałeś artykuł??

 28. 28
  --7
  ~ ada
  Sobota, 02.12

  wystarczy nie krasc

 29. 29
  0
  ~ jaaaaaaaaaaaa
  Sobota, 02.12

  ~ bbb spróbuj szczęścia bałwanie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.