Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Najem instytucjonalny: Poznaj korzyści dla wynajmującego i najemcy

14.11.2017, 10:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Najem instytucjonalny: Poznaj korzyści dla wynajmującego i najemcy
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Najem instytucjonalny to nowy rodzaj umowy najmu, który został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ustawa ta weszła w życie w dniu 11 września 2017 roku. Sprawdź, jakie korzyści przewiduje nowa forma najmu zarówno dla wynajmującego jak i najemcy.

Najem instytucjonalny jest formą umowy zbliżoną do najmu okazjonalnego, który został wprowadzony do polskiego porządku prawnego już w 2010 roku. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, najem instytucjonalny ma zrównoważyć interesy stron stosunku najmu. Oznacza to, że dzięki niej zabezpieczone zostaną interesy najemców, a jednocześnie forma ta zachęcać ma inwestorów do angażowania środków finansowych w budowę mieszkań na wynajem. Adwokat Paweł Chojecki z kancelarii OPC Legal wskazuje szereg korzyści płynących dla podmiotów, które zechcą zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego.

Przede wszystkim, przy zawieraniu umowy najmu instytucjonalnego nie ma ograniczenia co do górnej granicy długości okresu najmu lokalu. Umowa musi być zawarta na czas oznaczony, ale okres ten może być bardzo długi – na przykład 30 lat. Wyłączone zostało bowiem zastosowanie art. 661 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że w przypadku najmu zawartego na okres dłuższy niż 10 lat, po upływie tego terminu najem uznaje się za zawarty na czas nieoznaczony. Możliwość zawarcia tej umowy na dowolnie długi okres, zapewnia obu stronom bezpieczeństwo w zakresie trwałości najmu. Z perspektywy najemcy umowa gwarantuje długotrwałe zamieszkiwanie w jednym miejscu, natomiast wynajmującemu zapewnia lokatora na długi czas. Natomiast warto pamiętać, że zależy to także od obustronnego przestrzegania przez strony postanowień umowy najmu, zwłaszcza w zakresie regulowania czynszu.

Do najważniejszej zalety najmu instytucjonalnego można zaliczyć mniejsze wymogi obowiązujące przy jej zawieraniu, niż ma to miejsce w przypadku umowy najmu okazjonalnego. Ponadto umowa zapewnia wynajmującemu określone ułatwienia związane z usunięciem lokatora w przypadku zakończenia umowy najmu.

- Przy zawarciu umowy najmu instytucjonalnego, najemca nie musi wskazywać bowiem alternatywnego lokalu, w którym mógłby zamieszkać w przypadku zakończeniu najmu (wymóg wskazania lokalu zastępczego przewiduje umowa najmu okazjonalnego), a co za tym idzie, dołączać do umowy oświadczenia właściciela innej nieruchomości o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w jego lokalu. Ułatwi to więc zawarcie umowy najmu osobom, które nie posiadają alternatywnego miejsca zamieszkania – wyjaśnia adw. Paweł Chojecki.

Należy zaznaczyć jednak, że dokumentem koniecznym przy zawarciu umowy najmu instytucjonalnego lokalu jest oświadczenie najemcy (forma aktu notarialnego), w którym to poddaje się egzekucji oraz zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego w terminie wskazanym przez wynajmującego (nie krótszym niż 14 dni), oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania powyższego zobowiązania prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego mu nie przysługuje.

 

Więcej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Bebe
  Wtorek, 14.11

  Nie wiem czy To ważne, ale właśnie jem wątróbkę.

 2. 2
  +7
  ~ krzyżak
  Wtorek, 14.11

  Oczywiście że ważne. Smacznego. ( czuję zapach smażonej wątróbki )

 3. 3
  +8
  ~ I co jest
  Wtorek, 14.11

  W zbk najmuja mieszkania na zasadach najmu. Lista tych co nie płaci jest długa. Lista lokali w zbk do eksmisji za obecmej władzy się tak powiększyła a długi to suma która przyprawia o zawrót głowy. Kiedy wreszcie miasto zrobi z nimi porządek. Są chętni naieszkania, czekają w kolejkach i będą płacić czynsz. A nadal pozwalacie na ten cyrk. A dług rośnie.

 4. 4
  0
  ~ AM
  Wtorek, 14.11

  Najmniej istotna jest tu forma funkcjonowania (zawierania) najmu, bo w polskiej rzeczywistości windykacja i przestrzeganie prawa najmu po obu stronach układających się stron to gra pozorów i kompletny rozgardiasz o czym świadczą zaległości opłat i ich skala a także bezradność wynajmujących wobec tego zjawiska.

 5. 5
  0
  ~ Witam
  Środa, 15.11

  W końcu coś ruszyło... Ale to jeszcze nie to co być powinno.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.