Sobota, 17.11.2018, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pomnik stał jeszcze po zdobyciu Elbląga

28.01.2011, 11:58:14 Rozmiar tekstu: A A A
Pomnik stał jeszcze po zdobyciu Elbląga

Nasz tekst na temat debaty o powtórnym ustawieniu pomnika Hermanna von Balk na fontannie przy Pl. Słowiańskim wywołał lawinę komentarzy i różnych opinii. Nasi czytelnicy zakwestionowali nie tylko udział mistrza krajowego Zakonu w założeniu miasta, ale również to, że pomnik został zniszczony w 1943 r.

Tekst o potrzebie debaty na temat ponownego ustawienia pomnika Hermanna von Balk na odnowionej fontannie przy Pl. Słowiańskim wywołał falę dyskusji i sprzecznych ze sobą informacji. Czytelnicy portalu Info.elblag.pl wskazali, że wspomniany mistrz krajowy Zakonu Krzyżackiego wcale nie musiał być założycielem Elbląga. Choć różne źródła historyczne łączą ten fakt właśnie z osobą Hermanna von Balka. Niektórzy czytelnicy wskazali, że pomnik rycerza wcale nie został zniszczony w czasie wojny, w 1943 r., ale jak się okazuje działania wojenne przetrwał.

- Nie jest prawdą, że pomnik Hermanna von Balk został zniszczony w 1943 r. – pisze jeden z naszych czytelników. – Źródła rosyjskie udostępniają zdjęcia, gdzie pośród gruzów miasta stoi nadal ten pomnik. Jako dowód proszę zobaczyć to zdjęcie.

Dyskusja na ten temat trwa nadal. My mamy nadzieję, że w jej tok włączą się historycy – również Ci amatorzy - entuzjaści lokalnych dziejów zabiorą głos w tej sprawie.
 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ ROLL
  Piątek, 28.01

  Fajnie, że ciągnięcie ten temat. Mam jedną uwagę. Moja babcia przyjechała do Elbląga chyba w marcu 1945 r. Opowiadała mi, że w rejonie dzisiejszego dworca PKP stały takie wielkie wyrzutnie z głowicami jakby rakiet. Czy to możliwe aby w Elblągu znajdowały się rakiety typu V-2?

 2. 2
  --1
  ~ znafca
  Piątek, 28.01

  Pewnie babcia była wtedy małą dziewczynką i widziała zapakowane na wózki samoloty ze zdemontowanymi skrzydłami, jak były jeszcze przykryte brezentem to pewnie wygladały jak duże rakiety;) Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, ale V2 to raczej można było spotkac we Francji i Holandii;)

 3. 3
  --1
  ~ gina
  Piątek, 28.01

  A kolo Miedzyzdrojow, kolo Wapnicy jakie wyrzutnie sie znajduja? V1? Polecam wycieczke i zwiedzanie tego miejsca w WPN.

 4. 4
  --1
  ~ ROLL
  Piątek, 28.01

  Nie była małą dziewczynką - miała 17 lat, a kiedy w jednym z programów tv pokazali V-2 powiedziała mi, że takie same lub bardzo podobne stały jeszcze w Elblągu. Podobno były bardzo wielkie!

 5. 5
  +1
  ~ rodowiak
  Piątek, 28.01

  Uzupełnić fontannę o posąg,uruchomić wodotrysk z drugiego poziomu,dodać światło luminacje a na placu ulokować małe niedzielne targowisko wyrobami rękodzieła .Ożywi to martwe nieciekawe miejsce.Przy okazji pomnik Tezeusza,stojącego w niewidocznym miejscu,przed hotelem Arbiter,przenieść w inne np.na skwer przy hotelu Pod Lwem.

 6. 6
  +3
  ~ Czas na EB
  Piątek, 28.01

  Uzupelnic fontanne zalozycielem Elblaga (Hermann von Balk). Zyjemy w demokratycznym kraju i nie wiem skad u Nas mieszkancow debata nad tym czy fontanna ma byc odrestaurowana czy nie. Brak logiki. To jest historia, ktorej nikt nie zmieni a warto bysmy jako mieszkancy wiedzieli kto to byl jak rowniez w przyszlosci jesli dziecko/wnuk spyta kto byl zalozycielem Elblaga mogli mu odpowiedziec i pokazac wlasnie ten pomnik.

 7. 7
  0
  ~ student
  Piątek, 28.01

  tak, dla naszego dziedzictwa

 8. 8
  --1
  ~ k
  Piątek, 28.01

  to nie jedyne zdjecie pomnika Balka juz PO zakonczeniu dzialan wojennych. pomnik byl kamienny, wiec nikt go nie rozbieral bo i po co? najpewniej, juz po zakonczeniu dzialan sluzyl jako cel w "rozrywkowym" strzelaniu rosyjskich zoldakow do postaci germanca ;) zapewne te "zabawy" sprawily ze pomnik zostal mocno uszkodzony, zapewne i polscy osadnicy niespecjalnie przychylnym okiem patrzyli na pozostalosci czegos, co, podobnnie jak paru dziosiejszych obywateli naszego miasta, postrzegali jako niemieckosc. osadnikom sie nie dziwie, doswiadczyli wojny, dzisiejszym obywatelom - i owszem, trzeba duzo zlej woli by utozsamiac zazolyciela miasta li tylko z niemieckoscia..... tak, jakby wtedy cos takiego w ogole istnialo....

 9. 9
  +5
  ~ jmaniek
  Piątek, 28.01

  przywrócic pomnik Hermanna von Balka i wyremontować fontanę,a tak przy okazji zrobić coś na Gesiej Górze

 10. 10
  --4
  ~ Doman
  Piątek, 28.01

  @student, "dla waszego..." ? Znaczy się jesteś z mniejszości niemieckiej ? Mnie ten pomnik w żaden sposób do szczęścia nie jest potrzebny. Może młódź szkolna przesiadująca na fontannie będzie miała towarzystwo w postaci Fryca. Zamiast pomnika, zróbcie ul.Porucznika Kazubka... ;) @jmaniek ma rację w związku z Gęsią Górą.

 11. 11
  +3
  ~ b.boy_78
  Piątek, 28.01

  NIewiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że przez większość czasu, Elbląg był niemieckim ośrodkiem przemysłowym i tak naprawdę, we władaniu Polski jest dość krótko. Trzeba szanować historię miasta w którym się mieszka, a przedewszystkim ją dobrze znać. Na pewno nie wolno się na nią obrażać. W Elblągu powinno być jak najwięcej symboli mówiących o naszym rodzimym mieście. Tu się niema o co kłócić, to trzeba zrobić i już, podobnie jak stworzyć jakiś profil turystyczny bazujący na tej historii, włączając w to wysoczyznę elbląską. Dziwię się, że jeszcze nikt o tym nie pomyślał, bo to są duże możliwości, które należy zauważyć. Może w odróżnieniu od resty tego smutnego i kłócącego się nieustannie kraju, zaczniemy takim gestem myśleć o tym kim jesteśmy i skąd jesteśmy. Wydaje mi się, że to dobry początek, do tego, żeby żyć normalniej niż reszta.

 12. 12
  +2
  ~ Lucyusz
  Piątek, 28.01

  Pomnik Balka rozbito na tłuczeń na zlecenie władz miasta - zrobiło to jedno z elbląskich przedsiębiorstw. Otrzymano w ten sposób 2 m3 tłucznia, co zapisano skrzętnie w protokole Komisji Odbudowy i Planowania Miasta (Archiwum Państwowe w Malborku). Odświeżenie fontanny i usunięcie z niego „germańskiego” stylu powierzono znanemu w Elblągu rzeźbiarzowi, Julianowi Leńcowi, co upamiętnione zostało niewielką tabliczką. Te i inne ciekawostki opowiadał przed dwoma laty ks. Kilanowski

 13. 13
  --1
  ~ tu urodzony
  Piątek, 28.01

  POPIERAM -b.boy78. - Lepiej póżno niż wcale.

 14. 14
  0
  ~ Fredek
  Piątek, 28.01

  Zgadza się,był niemieckim ośrodkiem przemysłowym,w okresie pomiędzy 19 a 20 wiekiem i w okresie międzywojennym,jednak,mimo swojej niemieckojęzyczności,był we władaniu królów polskich chyba od wojny trzynastoletniej do pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej.Miasto Elbląg,wraz z potężnym Gdańskiem i Toruniem,było dominującym ośrodkiem w ówczesnych Prusach Królewskich i Elblążanie ze smutkiem przyjęli oderwanie Elbląga od Polski,bo miasto utraciło wszelkie przywileje,nadane przez królów polskich na rzecz prusko-brandenburskiego rygoru,przez co doszło do upadku gospodarczego.

 15. 15
  +1
  ~ k
  Piątek, 28.01

  fredek__ dobrze jest znac historie wlasnego miasta, co nie? :) Elblag przeciwstawial sie najazdowi szwedzkiemu, niestety, polska sie na miasto wypiela i nie przyslala posilkow.... a potem jeszcze miala pretensje, ze miasto poddalo sie bez walki.... takie to bylo dobre panowanie krolow polskich. miasto upadlo nie z powodu rzadow prusakow, niewiele rozniacych sie zreszta od rzadow polskich - wszak dla mieszkancow tak naprawde WTEDY byl to jeden pies, a z powodu kontrybucji, stacjonowania obcych wojsk, koniecznosci wznoszenia wlasnym sumptem fortyfikacji oraz chorob przywleczonych przez zoldactwo. rzady pruskie mialy tu niewiele do powiedzenia ;)

 16. 16
  +2
  ~ frodo
  Piątek, 28.01

  można prosić o bezpośredni link do zdjęcia? I czy można pobrać z zachowaniem praw autorskich? Pozdrawiam

 17. 17
  --16
  ~ jasio
  Piątek, 28.01

  zamiast wydawac pieniadze na szkopskie pomniki przeznaczcie je na dziurawe ulice ,chodniki, zajmujecie sie pierdolami zamiast istotnymi problemami miasta,typowe dzialania POpaprancow,szastacie naszymi pieniedzmi na glupoty jak za Slonin

 18. 18
  --1
  ~ PORZĄDEK MUSI BYS !
  Sobota, 29.01

  ~ jasio-zagalopowa.łes sie .Politycy "wiedzom " jak wydawac nasze podatników pieniadze .PO ,PiS,a wcześcniej SLD (dawne KC PZPR) ,my maluczcy nic nie zdziałamy ,taka jest smutna prawda.Tu potrzebny taki polski PIN LADEN ,ktory zrobiłby porządek zaczynajac na Wiejskiej w Warszawie ,na samorządach i gminach koncząc .

 19. 19
  0
  ~ małgosia
  Sobota, 29.01

  Chyba zapominacie o tym, że to my mieszkańcy Elbląga wybraliśmy takie władze!!!! Dziwią mnie teraz komentarze ludzi, że władza to ...........

 20. 20
  +7
  ~ majki
  Sobota, 29.01

  Bardzo dobry pomysł!!! Myślę,że takie pomniki historii tylko upiększą nasze kochane miasto. I nie ma chyba znaczenia czy był on mistrzem zakonu krzyżackiego czy pogańskim szamanem,był współzałożycielem naszego miasta więc coś się mu od nas należy!!!

 21. 21
  +4
  ~ AS
  Sobota, 29.01

  Uwazam ze pomnik powinien byc odbudowany ,jest czescia histori miasta ,tak jak elblaska koga ktorej replika uwazam powinna cumowac przy bulwarze

 22. 22
  --3
  ~ jasio
  Sobota, 29.01

  JASIO do MAJKI-nasze ulice juz upiekszaja dziurawe jezdnie i chodniki NIEPRAWDAZ!! a pomnik jakiegos szkopa w upiekszaniu miasta nie pomoze. Majka nie pij wiecej i ogranicz maryche, spojrz na wszystko na trzezwo wtedy zrozumiesz co wazniejsze dla m

 23. 23
  0
  ~ przyjaciel
  Sobota, 29.01

  jasio idż na detoks bo nic nie rozumiesz.

 24. 24
  --4
  ~ ELBINGER
  Sobota, 29.01

  Koniec dyskusji. Stawiac Balka na fontanne! Zaoszczędzicie nam roboty, kiedy wrócimy na swoje i po swoje. A wrócimy na pewno! Bis bald, danke schoen. ELBINGER

 25. 25
  +1
  ~ Fredek
  Sobota, 29.01

  Nie rozpisuję się,tylko uogólniam,fakt jest faktem,że miasto doszło do wielkiego rozkwitu za panowania królów polskich,a prowincja Prusy Królewskie miała szeroką autonomię,podobną jak Wielkie Księstwo Litewskie,a miasto Elbląg było wówczas większe od:Poznania,Warszawy ustępowało tylko Krakowowi i Gdańsku,było jednym z bogatszych miast ówczesnej Rzeczypospolitej,a królowie polscy raczej mało się wtrącali w gospodarkę Elbląga. To do k

 26. 26
  +1
  ~ frodo
  Sobota, 29.01

  Poprosiłem o link do zdjęcia... będzie coś z tej prośby czy nie ma szans? :(

 27. 27
  --2
  ~ plum
  Niedziela, 30.01

  Jestem bardziej na" nie" postawieniu posągu von Balka,ale na pewno trzeba coś zrobić z tą piękną fontanną i ożywić to miejsce.Może poszukać w naszej historii równie zasłużonego Polaka.

 28. 28
  0
  ~ kiks
  Niedziela, 30.01

  b.boy takich bzdur dawno tu nie czytałem. Znawcooo...istoriii...W Malborku tymczasem postawili na głównym deptaku piękny pomnik Kazimierza Jagiellończyka , pewnie dlatego ,że Malbork podobnie jak Kraków do Polski należał?? Idż się leczyć dzieciaku.

 29. 29
  0
  ~ Hermann Balk a Michaił Kalinin...
  Niedziela, 30.01

  co wy ludzie śnicie o Hermannie Balku? Poprzednia ekipa w UM ze znakomitymi doradcami w zakresie upamiętniania miejsc, ulic, obiektów i placów itd. - nie zgodziła się nawet na nadanie dawnej Szkole Podstawowej Nr 7 (przy ul. Robotniczej) nazwy największego elblążanina w dziejach miasta - Ferdynanda SCHICHAUA!! Ale skwapliwie ta ekipa z UM i ich doradcy uwiecznili w Elblągu postać bolszewickiego zbrodniarza (vide; Katyń) - Michaiła Kalinina!!! (Rondo Kaliningrad!!!). Gdyby zostali jeszcze u władzy, to z pewnością ulicę Królewiecką nazwaliby "Kaliningradzką" - bo przecież dawny Königsberg/Królewiec to dzisiejszy KALININGRAD!!!!

 30. 30
  +3
  ~ tubylec
  Niedziela, 30.01

  MIESZKAŃCY ELBLĄGA SWOJEJ HISTORII NIGDY NIE WYMAŻECIE I HISTORII POWSTANIA ELBLĄGA.

 31. 31
  0
  ~ Pozdrowienia z Gabonu!
  Niedziela, 30.01

  Jarosław Kaczyński wysłał mnie do Egiptu jak frajera [miliony Polaków na plaże Egiptu] !!! Wróciliśmy bo tam teraz robi się niezły dym!! DOSŁOWNIE!!! To pewnie znowu wszystkiemu winien Premier TUSK PO? Może wreszcie wyśle tam Jarosław Kaczyński swoich super-agentów "węszycieli" Antka Macierawicza i Michała Kamińskiego - ponieważ SPISEK and UKŁAD zatacza wielkie kręgi - datarł aż na Bliski Wschód! A nekro-polityka /Smoleńsk i inni/ już powoli zamiera. A więc Jarosławie Kaczyński - jak sprawdziłeś już tych ekspertów co nie po myśli PiSuarów mówią o katastrofie - to sprawdź mały człowieczku ten Egipt!

 32. 32
  0
  ~ jasio
  Poniedziałek, 31.01

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 33. 33
  +5
  ~ Egon ale klawo!
  Poniedziałek, 31.01

  Warto iść pod prąd nie słuchajcie popaprańców oni ciągle kontestują Niech Herman wróci tam gdzie stal.

 34. 34
  +2
  ~ Robert
  Środa, 02.02

  frodo link do zdjęcia; http://rgakfd.altsoft.spb.ru/showObject.do?object=1002805917

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.