Niedziela, 21.04.2019, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pomnik stał jeszcze po zdobyciu Elbląga

28.01.2011, 11:58:14 Rozmiar tekstu: A A A
Pomnik stał jeszcze po zdobyciu Elbląga

Nasz tekst na temat debaty o powtórnym ustawieniu pomnika Hermanna von Balk na fontannie przy Pl. Słowiańskim wywołał lawinę komentarzy i różnych opinii. Nasi czytelnicy zakwestionowali nie tylko udział mistrza krajowego Zakonu w założeniu miasta, ale również to, że pomnik został zniszczony w 1943 r.

Tekst o potrzebie debaty na temat ponownego ustawienia pomnika Hermanna von Balk na odnowionej fontannie przy Pl. Słowiańskim wywołał falę dyskusji i sprzecznych ze sobą informacji. Czytelnicy portalu Info.elblag.pl wskazali, że wspomniany mistrz krajowy Zakonu Krzyżackiego wcale nie musiał być założycielem Elbląga. Choć różne źródła historyczne łączą ten fakt właśnie z osobą Hermanna von Balka. Niektórzy czytelnicy wskazali, że pomnik rycerza wcale nie został zniszczony w czasie wojny, w 1943 r., ale jak się okazuje działania wojenne przetrwał.

- Nie jest prawdą, że pomnik Hermanna von Balk został zniszczony w 1943 r. – pisze jeden z naszych czytelników. – Źródła rosyjskie udostępniają zdjęcia, gdzie pośród gruzów miasta stoi nadal ten pomnik. Jako dowód proszę zobaczyć to zdjęcie.

Dyskusja na ten temat trwa nadal. My mamy nadzieję, że w jej tok włączą się historycy – również Ci amatorzy - entuzjaści lokalnych dziejów zabiorą głos w tej sprawie.
 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ ROLL
  Piątek, 28.01

  Fajnie, że ciągnięcie ten temat. Mam jedną uwagę. Moja babcia przyjechała do Elbląga chyba w marcu 1945 r. Opowiadała mi, że w rejonie dzisiejszego dworca PKP stały takie wielkie wyrzutnie z głowicami jakby rakiet. Czy to możliwe aby w Elblągu znajdowały się rakiety typu V-2?

 2. 2
  --1
  ~ znafca
  Piątek, 28.01

  Pewnie babcia była wtedy małą dziewczynką i widziała zapakowane na wózki samoloty ze zdemontowanymi skrzydłami, jak były jeszcze przykryte brezentem to pewnie wygladały jak duże rakiety;) Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, ale V2 to raczej można było spotkac we Francji i Holandii;)

 3. 3
  --1
  ~ gina
  Piątek, 28.01

  A kolo Miedzyzdrojow, kolo Wapnicy jakie wyrzutnie sie znajduja? V1? Polecam wycieczke i zwiedzanie tego miejsca w WPN.

 4. 4
  --1
  ~ ROLL
  Piątek, 28.01

  Nie była małą dziewczynką - miała 17 lat, a kiedy w jednym z programów tv pokazali V-2 powiedziała mi, że takie same lub bardzo podobne stały jeszcze w Elblągu. Podobno były bardzo wielkie!

 5. 5
  +1
  ~ rodowiak
  Piątek, 28.01

  Uzupełnić fontannę o posąg,uruchomić wodotrysk z drugiego poziomu,dodać światło luminacje a na placu ulokować małe niedzielne targowisko wyrobami rękodzieła .Ożywi to martwe nieciekawe miejsce.Przy okazji pomnik Tezeusza,stojącego w niewidocznym miejscu,przed hotelem Arbiter,przenieść w inne np.na skwer przy hotelu Pod Lwem.

 6. 6
  +3
  ~ Czas na EB
  Piątek, 28.01

  Uzupelnic fontanne zalozycielem Elblaga (Hermann von Balk). Zyjemy w demokratycznym kraju i nie wiem skad u Nas mieszkancow debata nad tym czy fontanna ma byc odrestaurowana czy nie. Brak logiki. To jest historia, ktorej nikt nie zmieni a warto bysmy jako mieszkancy wiedzieli kto to byl jak rowniez w przyszlosci jesli dziecko/wnuk spyta kto byl zalozycielem Elblaga mogli mu odpowiedziec i pokazac wlasnie ten pomnik.

 7. 7
  0
  ~ student
  Piątek, 28.01

  tak, dla naszego dziedzictwa

 8. 8
  --1
  ~ k
  Piątek, 28.01

  to nie jedyne zdjecie pomnika Balka juz PO zakonczeniu dzialan wojennych. pomnik byl kamienny, wiec nikt go nie rozbieral bo i po co? najpewniej, juz po zakonczeniu dzialan sluzyl jako cel w "rozrywkowym" strzelaniu rosyjskich zoldakow do postaci germanca ;) zapewne te "zabawy" sprawily ze pomnik zostal mocno uszkodzony, zapewne i polscy osadnicy niespecjalnie przychylnym okiem patrzyli na pozostalosci czegos, co, podobnnie jak paru dziosiejszych obywateli naszego miasta, postrzegali jako niemieckosc. osadnikom sie nie dziwie, doswiadczyli wojny, dzisiejszym obywatelom - i owszem, trzeba duzo zlej woli by utozsamiac zazolyciela miasta li tylko z niemieckoscia..... tak, jakby wtedy cos takiego w ogole istnialo....

 9. 9
  +5
  ~ jmaniek
  Piątek, 28.01

  przywrócic pomnik Hermanna von Balka i wyremontować fontanę,a tak przy okazji zrobić coś na Gesiej Górze

 10. 10
  --4
  ~ Doman
  Piątek, 28.01

  @student, "dla waszego..." ? Znaczy się jesteś z mniejszości niemieckiej ? Mnie ten pomnik w żaden sposób do szczęścia nie jest potrzebny. Może młódź szkolna przesiadująca na fontannie będzie miała towarzystwo w postaci Fryca. Zamiast pomnika, zróbcie ul.Porucznika Kazubka... ;) @jmaniek ma rację w związku z Gęsią Górą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.