Piątek, 20.10.2017, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowe banderole na paczkach papierosów!

30.06.2009, 12:09:23 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe banderole na paczkach papierosów!
Fot. wiadomosci.onet.pl

Dziś ostatni dzień sprzedaży papierosów ze starą banderolą. Od jutra będzie można sprzedawać tylko te paczki papierosów, na których widnieje nowy znak akcyzy.  Paczki, które zawierają starą banderolę mogą być sprzedawane tylko po uprzednim naklejeniu na nie nowej banderoli legalizacyjnej.

Od pewnego czasu, na stacjach benzynowych, w kioskach i sklepach, półki zwykle wypchane paczkami papierosów różnych marek, trochę opustoszały, a palacze nie mogą czasem trafić na swoją ulubioną markę tych wyrobów. Przyczyną tej sytuacji są nowe przepisy dotyczące znaków akcyzy.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów (z grudnia 2008 r.), z dniem 30 czerwca 2009 r., ważność tracą dotychczasowe wzory podatkowych znaków akcyzy, umieszczonych na paczkach papierosów. Nowe banderole, w odróżnieniu od starych, mają krótszy okres ważności (do 28.02.2010r.). Takie rozwiązanie ma na celu  zapobieganie manipulacji cenami przez producentów oraz mniejszym wpływom z tytułu opłat podatku akcyzowego.

 - Jednakże może się zdarzyć, iż w sklepie, kiosku lub na stacji benzynowej nie wszystkie paczki ze „starą” akcyzą zostaną sprzedane. W takim przypadku papierosy mogą ponownie trafić do sprzedaży pod jednym warunkiem: należy nakleić, na stare banderole, nowe znaki akcyzy tzw. banderole legalizacyjne– informuje Anna Hatała-Wanat, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Olsztynie.

Co trzeba zrobić aby otrzymać nowe banderole legalizacyjne?

Określa to specjalna procedura: po dniu 30 czerwca 2009 r., Jeśli właściciel np. sklepu, kiosku, itp. chce sprzedać paczki, ze „starą” akcyzą,, zobowiązany jest po pierwsze sporządzić spis tych wyrobów i w terminie trzech dni przesłać go właściwemu naczelnikowi urzędu celnego - w naszym województwie jest to Urząd Celny w Olsztynie – wskazuje Anna Hatała-Wanat. Następnie sprzedawca, powinien złożyć do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na legalizacyjne znaki akcyzy.

Kolejnym krokiem jaki należy podjąć w celu uzyskania nowych banderol jest wypełnienie wniosku o sprzedaż legalizacyjnych znaków akcyzy. Wniosek ten wraz ze spisem wyrobów tytoniowych, należy złożyć do naczelnika urzędu celnego.

Przed wydaniem decyzji w sprawie sprzedaży nowych banderol, właściciel sklepu, bądź np. kiosku, jest zobowiązany zapłacić za każdą banderolę legalizacyjną kwotę w wysokości 1,30 zł.

W związku z tym, iż banderole są papierami wartościowymi, mogą być naklejone na paczki papierosów tylko w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Dlatego też po ich otrzymaniu, sprzedawca zobowiązany jest przesłać naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na trzy dni przed zamierzonym oznaczaniem wyrobów, pisemne zgłoszenie, podając ilość i rodzaj wyrobów, rodzaj opakowań jednostkowych oraz miejsce – informuje Anna Hatała-Wanat.

Wszelkie informacje dotyczące nowych znaków akcyzy można uzyskać, pisząc na adres Informacji Celne olsztyńskiego Urzędu: informacja.celna@ols.mofnet.gov.pl">informacja.celna@ols.mofnet.gov.pl

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ roverek
  Środa, 01.07

  Buahahhahahahahahhahahahha dobre! tyle zachodu bo komuś na sklepie zalegają 2 "wagony" fajek :) toć to logiczne że ludzie je opchną po starej cenie bo one przez te 3 dni to lightowo pojdą jak nie w 1 dzień bo są po starej cenie. a ja jutro aż sam sprawdze jak to jest z tą legalizacją - ciekawe czy wszyscy dostosują się do zasad. akurat mam taki sklepik na oku. :)

 2. 2
  0
  ~ bbbbb
  Środa, 01.07

  To jest totalna bzdura tyle zachodu z tymi akcyzami za malo bylo czasu na sprzedaz poniewaz hurtownie dlugo sprzedawaly jeszcze papierosy ze stara akcyza rzad wymyslil ustawe a ludzie musza ponosic konsekwecje kolejna bzdurna ustawa

 3. 3
  0
  ~ Budan
  Niedziela, 05.07

  do roverek A jeżeli ja zostałem z 20 sztangami fajek? Do tego nie pracuje w sklepie tylko w lokalu, a sezon letni jest sezonem prawie martwym. A ja i tak nie mam źle bo niektóre hurtownie zostały z kilkoma paletami fajek, których nikt nie chce. Jasne można spróbować sprzedać, ale od nich nikt towaru nie przyjmie, a jak ich złapią to mogą wyłapać karę prawie 1,5 mln zł. Jest też opcja dokupienia banderoli legalizacyjnej ale przy cenie 1,3 zł za szt i marży około 30-40 groszy na paczce dokładają 0,9-1 zł na paczce. Niby mało ale na kartonie to już 250 zł w plecy, a takich kartonów mogą mieć kilkadziesiąt albo kilkaset. Kwoty robią się ciekawe. A wszystko dzięki naszym kochanym ustawodawcom!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.