Piątek, 20.10.2017, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

5 tys. zł za nieważny dowód

11.03.2009, 13:31:32 Rozmiar tekstu: A A A
5 tys. zł za nieważny dowód

Uważaj – jeśli posiadasz nieważny już dowód osobisty możesz trafić do więzienia lub zapłacić karę w wysokości nawet 5 tys. zł. To efekt zmiany w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 3 października 2008 r. Od początku roku te restrykcyjne zasady już obowiązują. Masz teraz 14 dni na aktualizację swoich danych w dowodzie osobistym. Później twój dokument tożsamości straci ważność.

Art. 40 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych w nowym brzmieniu nakłada na posiadacza dowodu osobistego obowiązek jego wymiany w przypadku: zmiany danych zamieszczonych w dowodzie – w terminie 14 dni od dnia doręczenia dokumentu potwierdzającego zmianę danych (w przypadku osób przebywających za granicą termin ten wynosi 3 miesiące).

To nowy przepis i mieszkańcy Elbląga powinni na te zmiany uważać – mówi Maciej Cichosz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Jeśli ktoś zmienił miejsce zameldowania lub kobieta wyszła za mąż, to ma 14 dni na dokonanie zmian w swoim dokumencie tożsamości.

Jeśli jednak tego nie uczynimy, to po okresie trzech miesięcy Urząd Miejski w Elblągu unieważni nasz dowód osobisty.

- Taki dowód zostanie unieważniony. Odpowiednia adnotacja znajdzie się w katalogu informatycznym dowodów osobistych. Wyślemy także pismo do zainteresowanej osoby, powiadamiając o tym fakcie – mówi naczelnik Cichosz.

Wówczas taka osoba może mieć problem z załatwieniem spraw w urzędzie czy uzyskaniu kredytu bankowego lub zakupu ratalnego. Nie załatwi spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego, ani nie przekroczy legalnie granicy. Oczywiście, jeśli zostanie skontrolowana przez policję z nieważnym dowodem osobistym, może spodziewać się sprawy w Sądzie Grodzkim. Konsekwencje są poważne – grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł lub miesięczny pobyt w więzieniu.

- Coraz więcej organów państwa ma dostęp do katalogu informatycznego dowodów osobistych – mówi Maciej Cichosz. - Będą go miały urzędy skarbowe, straż graniczna. Dostęp jest stale poszerzany.

Jeśli nasz dowód osobisty zostanie uszkodzony musimy to zgłosić niezwłocznie.

- To nowy przepis i zobaczymy, jak zweryfikuje go życie – mówi naczelnik Maciej Cichosz.

A co z osobami, które jeszcze z różnych względów nie wymieniły starego, książeczkowego dowodu osobistego na nowy?

- W naszej ewidencji figuruje jeszcze około tysiąca nazwisk, przy których znajdują się oznaczenia starego dokumentu tożsamości – mówi Maciej Cichosz. - To są z reguły osoby w bardzo podeszłym wieku, które mają problemy z poruszaniem się. Wysyłamy do nich naszych urzędników lub pracowników socjalnych, aby pomóc załatwić formalności. Często okazuje się, że takie osoby już kilkanaście lat temu wyprowadziły się z Elbląga, nie informując o tym urzędu. Kolejna grupa, to mieszkańcy od lat przebywający za granicą. Nie planują powrotu do Polski i widocznie nasz dowód osobisty nie jest im potrzebny.                          

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Arti
  Środa, 11.03

  Czyli mam rozumieć z tego artykułu, że kara grozi osobom mającym nowy dowód ale nie aktualne informacje? a osoby ze starym dowodem ale aktualnymi informacjami nie mają się co obawiać?

 2. 2
  0
  ~ liber77
  Środa, 11.03

  arti - stary dowwód jest juz nie waznym dokumentem - miales obowiazek go wymienic w tatmtym roku

 3. 3
  0
  ~ mamamia
  Środa, 11.03

  a kto to zweryfikuje - jak mnie zatrzyma policja to jak sprawdza, czy mam dobre dane w dowodzie? Beda wogole na to zwracac uwage? Gdzie slyszalam, ze nie ma juz obowiazku meldunkowego

 4. 4
  0
  ~ Arti
  Środa, 11.03

  liber - nie napisałem, że ja nie zmieniłem - a to co napisałeś to ja o tym wiedziałem ale i tak nie odpowiedziałeś na moje pytanie

 5. 5
  0
  ~ anfi
  Środa, 11.03

  Do Arti, osoby mające stary "książeczkowy" dowód nie mogą się nim okazywać bo ten dokument z mocy prawa jest już nieważny, a osoby mające nowy plastikowy dowód jeżeli zmienią dane w nim zawarte, mają obowiązek wymienić go na nowy a jeśli tego nie uczynią to po pierwsze mogą zapłacić karę a po drugie urząd taki dowód unieważni i co tu jest do rozumienia, przecież to logiczne.

 6. 6
  0
  ~ Arti
  Środa, 11.03

  czyli tak jak myślałem, że osoby mające stary dowód nie muszą sie bać, tak jak te co mają nowy ;)

 7. 7
  0
  ~ Homo Sapiens - to brzmi dumnie
  Czwartek, 12.03

  arti, ty myślałeś? No nie żartuj, nie zadawaj sobie szpanu i przymiotów, które już od urodzenia są poza zasięgiem twojej kory mózgowej!

 8. 8
  0
  ~ Arti
  Czwartek, 12.03

  heh no widzisz dla ciebie jełopie to zupełna abstrakcja, nawet nie wiesz co to znaczy myśleć, pewnie ciagle robisz pod siebie i nawet nigdy jeszcze nie stałeś obok osoby myslącej - stad twoje zdziwienie...

 9. 9
  0
  ~ mario
  Wtorek, 30.06

  mam pytanie gdzie i komu zglosic taki fakt : osoba zmienila miejsce zameldowania ale nie wymienila dowodu os.

 10. 10
  0
  ~ ala
  Wtorek, 30.06

  Do mario! Osoba, która zmieniła miejsce zameldowania musi niezwłocznie wymienić dowód. Musi zgłosić się do urzędu miasta, pobrać drugi i wymienić dowód.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.