Poniedziałek, 19.08.2019, Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Wielka Sobota – czas zadumy, pokory i święconki

20.04.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Wielka Sobota – czas zadumy, pokory i święconki
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Adrian Sajko, archiwum redakcji)

Wielka Sobota jest ostatnim z trzech dni Triduum Paschalnego – najważniejszego wydarzenia w katolickim roku liturgicznym, przygotowującym chrześcijan do zmartwychwstania Jezusa. To czas wyciszenia i oczekiwania na Jego powtórne przyjście, ale także zadumy nad męką i śmiercią.


Celebracja Triduum Paschalnego ma daleko sięgającą, powiązaną z judaizmem, historię, a pierwsze wzmianki o obchodach Wielkiego Tygodnia pochodzą już z IV wieku – jest to więc jedna z bardzo głęboko zakorzenionych tradycji katolickich.


Mówiąc o Wielkiej Sobocie, na myśl przychodzi święconka. W Polsce tradycyjnie przynosi się kosze z pokarmem, który błogosławi ksiądz. Co ciekawe, w niektórych regionach Polski wierni zapraszają kapłana do siebie – wówczas poświęcony zostaje stół z potrawami.


Święconka spożyta zostaje dopiero podczas niedzielnego śniadania, gdyż w wigilię Wielkiej Nocy, czyli w Wielki Piątek, rozpoczyna się post paschalny. Postanowienie II Soboru Watykańskiego, co prawda nie nakłada obowiązku poszczenia w ten dzień, zachęca do powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych. Do wydłużenia piątkowego postu aż do końca soboty nakłania także Episkopat Polski.


Tego dnia po zmroku w kościele odbywa się uroczystość Wigilii Paschalnej. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie ona stanowi już początek radosnych obchodów zmartwychwstania Jezusa. Nie jest to więc msza wielkosobotnia, a pierwsza wielkanocna liturgia. Wynika to z tradycji żydowskiej, w której każdy dzień kończy się wraz z zachodem słońca, a zmrok stanowi początek nowego.

 

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.