Sobota, 24.03.2018, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Prawo jazdy w 2018 roku. Młodych kierowców czekają duże zmiany

05.01.2018, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prawo jazdy w 2018 roku. Młodych kierowców czekają duże zmiany
fot. Ryszard Biel/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

W czerwcu 2018 roku mają wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. O tym, co się zmieni, szczególnie w przypadku początkujących kierowców, opowiedział w "Dzień Dobry TVN" nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma trwać dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.

Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.

Kierowcom którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:

przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Wejście w życie nowych przepisów było wielokrotnie przesuwane. Powodem opóźnienia były problemy z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Źródło: motofakty.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Skok na kasę
  Piątek, 05.01

  100-200 zł. Co tam,niech kursant płaci. Znam kursanta,który na starość robi się prawko. W Elblągu oblał egzaminy już 16 razy:)

 2. 2
  0
  ~ KUNEGUNDA
  Piątek, 05.01

  NA RESZCIE COŚ MĄDREGO WYMYŚLILI DLA TYCH MŁODYCH I PRZEMĄDRZAŁYCH KIEROWCÓW, KTÓRZY NIE LICZĄ SIĘ Z NIEBEZPIECZEŃSTWEM NA DRODZE, PRZEZ CO JEST DUŻO WYPADKÓW. DOBRZE, ŻE TE PRZEPISY NA PRAWO JAZDY ZOSTANĄ ZAOSTRZONE.

 3. 3
  +1
  ~ Magmat
  Piątek, 05.01

  A ile jest wypadkow z udzialem osob starszych ? Dlaczego osobom starszym nie robia juz psychotestow i innych testow sprawnosciowych ? Nie kazdy mlody kierowca ma ciezka noge .

 4. 4
  --2
  ~ Struś
  Sobota, 06.01

  Po 60 -tym roku życia też powinien być listek na szybach na stałe z wykrzyknikiem

 5. 5
  0
  ~ ccc
  Sobota, 06.01

  Niepotrzebne szykany które służą tylko trzepaniu dodatkowej kasy od frajerów. Głupi zawsze taki pozostanie i 100 kursów go niczego nie nauczy ale skoro można przetrzepać tyle portfeli to czemu nie.

 6. 6
  +1
  ~ AM
  Niedziela, 07.01

  polskiego jełopa nigdy nie przemienisz w istotę rozumną - widzę to na co dzień na drogach i szosach tego kraju ale także w każdym urzędzie i instytucji obsługującej obywatela - bolszewizm nie do pokonania wymieszany z tępotą...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.