Piątek, 20.10.2017, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Już nie trzeba płacić za wymianę dowodu osobistego

05.01.2010, 07:41:20 Rozmiar tekstu: A A A
Już nie trzeba płacić za wymianę dowodu osobistego

Dobra wiadomość dla osób, które kończą w przyszłym roku 18 lat, albo muszą wymienić dowód osobisty. Od 1 stycznia za wymianę dokumentu tożsamości nie musimy już płacić. Wymianę dowodów będzie finansować państwo i Unia Europejska.

Zmiana adresu, nazwiska, kradzież czy zgubienie dokumentów wiążą się z koniecznością wymiany dowodu osobistego. Dotychczas za wyrobienie nowego dokumentu trzeba było płacić 30 złotych. Obowiązek ten uchyla wprowadzona w styczniu minionego roku, nowelizacja ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

 Przypomnijmy, że od 2011 roku zacznie się wymiana dowodów na elektroniczne. Wtedy skończy się termin ważności najstarszych dowodów.W nowym dowodzie zakodowane w chipie będą informacje o adresie, wzroście i kolorze oczu. Dostęp do tych danych ma być zabezpieczony PIN-em i dostępny dla służb publicznych takich jak: policja, prokuratura, straż graniczna, czy wywiad skarbowy. Dowód ma umożliwiać składanie podpisu elektronicznego i korzystanie z usług medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie dowody biometryczne używane są już w Finlandii.
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Gwozdz
  Wtorek, 05.01

  Czytanie ze zrozumieniem nie boli - od tego roku nie płaci się za wydanie lub wymianę dowodu. W 2011 stracą ważność pierwsze plastikowe dowody i one będą wymieniane na biometryczne. Nie będzie obowiązku wymiany obecnie posiadanego tak jak to bylo z "zielonymi"

 2. 2
  0
  ~ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  Wtorek, 05.01

  Wygląda na to, że ktoś za wszelką cenę chce nas oswoić ze słowem “microchip”. Będzie on zawierał tylko dane osobowe, jednak jego możliwości są o wiele bardziej rozbudowane. Po wdrążeniu w życie tego sposobu identyfikacji, możemy spodziewać się wprowadzenia tzw. biochipów, które są umieszczane pod skórą.

 3. 3
  0
  ~ Ynt
  Wtorek, 05.01

  Informacji o adresie nie będzie ;)

 4. 4
  0
  ~ ArnnoldUPR
  Wtorek, 05.01

  "za darmo" to oni tego nie robia. wszczepia w ten kawalek plastiku jakies ulatwienia dla inwigilowania nas - czy to dane biometryczne czy nawet jakies mikro chipy - i beda se sledzic z satelity... w unii eurolewackiej wcale by mnie to nie zdziwilo

 5. 5
  0
  ~ OLO
  Wtorek, 05.01

  A ZDJĄTKA będą sponsorowane przez UE .

 6. 6
  0
  ~ Arti
  Środa, 06.01

  jednak miałem rację jak mówiłem przy ostatniej wymianie dowodów, ze się nie opłaca bo na pewno zaraz będą nowe dowody. I chrzanili, że bez dowodu osobistego na którym jest adres nie będzie można pobrać nic z poczty, czy wziąć kredyt, a teraz sami wprowadzą nowe dowody bez adresów ;P Na ten nowy dowód pewnie się załapię, bo mój paszport ma ważność tylko do 2013 roku ;)

 7. 7
  0
  ~ as
  Środa, 06.01

  a czy za wymianę prawka trzeba zapłacić??

 8. 8
  0
  ~ @2
  Piątek, 08.01

  a mówiłem że pobieranie 30 zł było bezprawnym żerowaniem na obywatelu. Teraz powinni po te 30 dycy oddac.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.