Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Teatr im. Aleksandra Sewruka

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu to instytucja kultury o bogatej tradycji i osiągnięciach. Jako w pełni samodzielna jednostka funkcjonuje od 1975 roku, kiedy to wojewoda gdański otrzymał zgodę na powołanie samodzielnego przedsiębiorstwa pod nazwą Teatr Dramatyczny. Teatr odziedziczył dorobek istniejącej od 1949 r. filialnej sceny Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie oraz spuściznę życia teatralnego w Elblągu, którego początków należy szukać już w XVI wieku.

Teatr im. Aleksandra Sewruka posiada niezmiernie bogatą historię, tak barwną, jak czasy, w których przyszło mu funkcjonować. Choć zmieniały się warunki zewnętrzne, kierownictwo Teatru, zespół artystyczny, to jeden cel był niezmienny - dobro widza. Teatr Dramatyczny był i jest do dziś, powołany do twórczości artystycznej na najwyższym poziomie, przekładania dzieł klasycznych oraz współczesnych na język sceny, jak również do edukacji w dziedzinie kultury teatralnej.

Elbląski Teatr może pochwalić się przygotowaniem licznych premier, współpracą z uznanymi twórcami i aktorami, realizacją wielu cennych, prestiżowych przedsięwzięć. Elbląska scena, zawsze otwarta była na wartościowe propozycje, gościła nieprzeliczoną ilość znakomitych artystów, programów, koncertów, spektakli i imprez.

Poniżej przedstawiamy spektakle z sezonu 2009/2010. Mamy nadzieję, iż uzmysłowią one ogrom pracy i możliwości naszej placówki.

 

Sen nocy letniej

Autor: William Szekspir, reż. Mirosław Siedler

Inscenizacja jednej z najpiękniejszych komedii Szekspira. To ponadczasowe dzieło o potędze miłości, której nie można lekceważyć. „Sen nocy letniej” jest wspaniałą opowieścią o uczuciach, młodości i urokach świętojańskiej nocy. Sztuka ta przeniesie nas w świat, gdzie rzeczywistość miesza się z ułudą. Fantazja i jawa, humor i poezja, wzniosłość i śmieszność łączą się tutaj oraz przenikają, tworząc zadziwiającą komedię omyłek.

 

Kolacja dla głupca

Autor: Francis Veber, reż. Ewa Marcinkówna

Ten spektakl rozbawi każdego! Misterna intryga, seria niespodzianek, znakomity humor i zaskakująca puenta. Szalony, zwariowany, zabawny! Gwarancja znakomitej zabawy przez 2 godziny! W ekskluzywnym mieszkaniu przedstawiciel paryskiego establishmentu czeka na „głupca”, najgłupszego z najgłupszych. Spotkanie ma być generalną próbą przed kolacją z przyjaciółmi, którzy oddają się niezwykłej rozrywce - zapraszają przygodnie poznanych „głupców”, by potem delektować się ich „głupotą”. Pojawienie się „głupca” rozpoczyna lawinę komicznych sytuacji, nieoczekiwanych zbiegów okoliczności i dowcipnych dialogów.

 

 

Tango

Autor: Sławomir Mrożek, reż. Waldemar Wolański

Wolność - miłość - żądza władzy. Kryzys wierzeń, poglądów, obyczajów, pojęć i wartości. W tej inscenizacji, po mistrzowsku pogodzono wierność podstawowym przesłaniom Mrożka, dotyczącym paradoksów ludzkiej egzystencji z przybliżeniem sztuki dzisiejszym odbiorcom. Nieco szybsze tempo, nowoczesna warstwa muzyczna, zrozumiałe, proste zwroty językowe i bardzo współczesne kostiumy. „Tango” w glanach i sukni z wizerunkiem Hendrixa nie pozostawia wątpliwości, że w życiu, jak u Mrożka, stale coś się zmienia, czyli wszystko jest bez zmian.

 

Tajemniczy ogród

Autor: Frances Hodgson Burnett, reż. Cezary Domagała

Adaptacja i muzyka do „Tajemniczego Ogrodu” została przygotowana specjalnie na zamówienie Teatru Dramatycznego. Przepełnione piękną muzyką, barwne i pełne emocji widowisko, które wzrusza i skłania do refleksji. Nie można się oprzeć temu czarodziejskiemu światu. Jeśli ktoś zapomniał, jak to jest być dzieckiem powinien koniecznie obejrzeć „Tajemniczy ogród”!

„Tajemniczy ogród” przekroczył w ciągu roku magiczną liczbę 100 spektakli. Został nagrodzony ATESTEM - Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznanym przez Jury Festiwalu KORCZAK 2004.

 

 

Niedźwiedź i Oświadczyny

Autor: Antoni Czechow, reż. Wiaczesław Żiła (Ukraina)

Antoni Czechow - genialny pisarz, dramaturg, nowelista. Jego komedie, wodewile, dramaty zachwycają precyzją, finezją i głębią. Mistrzostwem formy charakteryzują się jego jednoaktówki "Niedźwiedź" i "Oświadczyny", które są utworami pełnymi dowcipu, akcji, dynamizmu oraz znakomitych dialogów. Z pozoru dwie różne historie łączy wspólny mianownik - uczucia. Zobaczymy na scenie cały wachlarz emocji - od miłości po nienawiść, od złości aż po pasję. Prawdziwym majstersztykiem są postaci - wyraziście skonstruowane i barwne. "Niedźwiedź" i "Oświadczyny" to potężna dawka humoru w najlepszym, klasycznym wydaniu.

 

 

Cafe Sax

Autor: piosenki Agnieszki Osieckiej, reż. Cezary Domagała

Niezwykłe spotkanie z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Znane i lubiane przeboje w nowych aranżacjach z muzyką na żywo. „Cafe Sax” to jedyna taka kawiarnia w mieście! Mała Scena Teatru zmienia się w urokliwą i przytulną kawiarenkę, gdzie przy filiżance kawy można słuchać pięknych i mądrych piosenek o tęsknotach, pragnieniach, miłości, życiu.

 

 

Narkomanka

Autor: Barbara Rosiek, reż. Bartłomiej Wyszomirski

Spektakl zrealizowany w oparciu o prozę Barbary Rosiek pt. "Pamiętnik narkomanki". Przejmująca opowieść o pustce i bezradności wobec nałogu. To historia dziewczyny, która bierze narkotyki, by nie czuć lęku przed życiem i samotnością. Mimo upodlenia, bólu podejmuje heroiczną walkę o ocalenie swojego człowieczeństwa.

Spektakl otrzymał Rekomendację ZASP jako wartościowa i interesująca oferta artystyczno-dydaktyczna przyznaną podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych - Twórczości Profilaktyczno-Alternatywnej OF - TPA 2004.

 

 

Ważnym profilem działalności Teatru jest edukacja. Upowszechnianiem kultury teatralnej zajmuje się Ośrodek Kultury Teatralnej. Inicjatywy, jakie tutaj są proponowane, spotykają się, z roku na rok, z coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Projekty OKT mogą być realizowane w znacznym stopniu, nie tylko ze względu na zapotrzebowanie, ale także dzięki ogromnej pomocy ludzi życzliwych regionalnej kulturze. Głównym aspektem działań od samego początku istnienia OKT jest edukacja teatralna skierowana do środowisk uczniowskich, studenckich i kręgów pedagogicznych.

Do najważniejszych programów, które realizuje OKT zaliczymy:

Teatralne Studio Młodych ALTER EGO - istnieje od 12 lat, założycielem i opiekunem grupy jest Tomasz Walczak. ALTER EGO zdobywa laury na festiwalach i przeglądach w kraju oraz za granicą. Obecnie zespół tworzą gimnazjaliści, licealiści i studenci - łącznie 30 osób. Poza formami warsztatowymi, mającymi na celu przygotowanie i wystawianie spektakli, młodzież uczestniczy w działaniach promocyjnych Teatru Dramatycznego.

Teatr Integracyjny DWIE TWARZE - powstała z inicjatywy Grażyny Kacprzak i Tomasza Walczaka formacja istnieje już piąty rok. Skupia młodzież gimnazjalną z ALTER EGO oraz podopiecznych Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej z Młodzieżowego Domu Kultury. Podstawowymi zadaniami teatru jest: integracja osób upośledzonych umysłowo z grupami rówieśniczymi, wyrównywanie braków i opóźnień w rozwoju emocjonalnym i społecznym, kształtowanie rozwoju osobowości i zainteresowań poprzez działania sceniczne. Młodzi aktorzy zrealizowali 5 spektakli, które prezentowane były na festiwalach oraz imprezach okolicznościowych, nie tylko środowisk osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim teatrów offowych.

Teatr Środowiskowych Świetlic Socjoterapeutycznych KARAN - realizatorem programu jest aktorka - wolontariuszka Irena Adamiak. Grupa, która istnieje już 5 rok, skupia dzieci i młodzież ze świetlic socjoterapeutycznych KARAN. Podopieczni wywodzą się z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych patologiami. Pracują głównie technikami teatralnymi, choć efekt końcowy w formie spektaklu - nie jest najważniejszy. Podstawowym celem jest podwyższenie samooceny oraz polepszenie stosunków interpersonalnych. Grupa każdego roku realizuje spektakl, ponadto bierze udział w Grodzkim Forum Teatrów Szkolnych i w pokazie podsumowującym warsztaty teatralne.

Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka - pomysłodawcą programu i koordynatorem był kierownik literacki TD (1976-1993 r.) - Stanisław Franczak. Turniej realizowany od wielu lat, odbywa się w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół gimnazjalnych i dla uczniów szkół średnich. W obecnym sezonie odbędzie się XIX edycja Turnieju.

Wycieczki pn.: "Poznajemy Teatr od kulis" - lekcje teatralne realizowane nieodpłatnie dla zorganizowanych grup w formie wycieczki, których zadaniem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z przestrzeniami scenicznymi, urządzeniami scenicznymi, cyklem produkcyjnym spektakli, zawodami rzemieślników teatralnych. Każdego miesiąca z tej formy edukacyjnej korzysta ponad 400 osób.

Rozmowy o Teatrze - cykl lekcji teatralnych dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. „Rozmowy” są pomyślane jako kameralne spektakle wykonywane zawsze przez troje aktorów, poszerzone o krótki rys historyczny danego okresu czy tematu. Częstokroć formuła jest interaktywna, włączająca do działań samych uczniów. Podczas spotkań prezentowane są elementy wiedzy o teatrze, od teatru antycznego po współczesny. Poza wprowadzeniem pojęć i języka teatru, spotkać się można tutaj z najlepszymi tekstami epickimi i dramatycznymi danego okresu lub konkretnego twórcy. Wyboru tekstów dokonano po konsultacjach z nauczycielami - metodykami, mając na względzie kanon lektur szkolnych oraz uzupełniających, jak i teksty poboczne - rozszerzające poruszaną tematykę.

Elbląski Przegląd Teatrów Offowych - od kilku lat, poprzez grupy młodzieżowe istniejące przy T.D., prezentacje spektakli offowych realizowane przez Teatr oraz CKiWM „Światowid”, prezentacje elbląskich grup na festiwalach i przeglądach ogólnopolskich, współtworzyliśmy - elbląskie środowisko offowe. W wielu działaniach wpierał nas także elbląski MDK, przy którym od dwóch sezonów także funkcjonuje Teatr młodzieżowy. Naturalną koleją rzeczy jest konfrontacja dorobku i wymiana doświadczeń. Nie chcieliśmy tworzyć jeszcze jednego festiwalu, z wyścigiem po laury. Naszym wspólnym pomysłem były prezentacje spektakli, nie mające charakteru konkursowego.

Ogólnopolski Meeting Teatrów Poszukujących Dobrego Spotkania - spotkanie teatrów offowych i poszukujących nowych form wypowiedzi scenicznej, ma charakter konkursowy. Zapraszane do udziału są najciekawsze teatry offowe z nurtu młodych teatrów alternatywnych. Prezentacje konkursowe odbywają się na obu scenach elbląskiego Teatru. Pragniemy stworzyć możliwość prezentacji spektakli grup niezawodowych w profesjonalnych warunkach, oraz dać okazję do wymiany doświadczeń i podnoszenia form warsztatu aktorskiego.

Warsztaty teatralne - dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, realizowane wg programów autorskich aktorów. Program realizowany jest od siedmiu sezonów z inicjatywy Tomasza Walczaka.

 

Teatr im. Aleksandra Sewruka jest inicjatorem wielu przedsięwzięć m.in.:

„Scena przy stoliku” - Teatr Dramatyczny zainaugurował dla wszystkich miłośników Melpomeny cykl spotkań artystycznych ze współczesną dramaturgią światową, pn. „Scena przy stoliku”. Nie są to realizacje sceniczne, nie są to także zwyczajne próby czytane, jest to prezentacja utworów z nakreślonymi już portretami psychologicznymi postaci. Aktorzy występują bez kostiumów, ale mogą posługiwać się najważniejszymi dla fabuły rekwizytami. Opracowywane utwory dramaturgii współczesnej, na ogół nie będą w najbliższym okresie realizowane sceniczne przez nasz Teatr, stąd ich forma czytana, co ma być przyczynkiem do ewentualnej dyskusji, jaką zakładają organizatorzy.

Elbląska Scena Literacka - jest wspólnym pomysłem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Teatru Dramatycznego, realizowanym od 2000 roku. Projekt ten ma charakter para-teatralny i jego zadaniem jest konsolidacja elbląskiego środowiska poetyckiego, promocja rodzimych twórców literatury oraz wykonawców nurtu poezji śpiewanej i piosenki autorskiej.

 

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu jest placówką kulturalną, która obok swojej misji artystycznej i edukacyjnej równie wysoko ceni sobie komfort widza oraz najwyższą jakość usług. Perełką Teatru jest spełniająca wszelkie standardy, nowoczesna, dobrze wyposażona Widownia Dużej Sceny. Dzięki kompleksowej modernizacji, przeprowadzonej pod koniec 2004 roku, do dyspozycji naszej publiczności mogliśmy oddać widownię posiadającą:

- nowe, wygodne fotele (516 miejsc),

- klimatyzację,

- nowoczesną aranżację wnętrza,

- jedne z najlepszych w Polsce urządzeń nagłaśniających

( mikser cyfrowy Yamaha DM 2000)

- nowoczesny i bezpieczny system przeciw pożarowy

- przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Duża Scena znakomicie sprawdza się przy prezentacji dużych spektakli, koncertów, imprez, spotkań, konferencji itp. Kameralność i przytulność zapewnia natomiast druga scena Teatru Dramatycznego - Mała Scena, przeznaczona dla widowni do 100 osób.

 

Czy wiecie że...?

W sezonie 2005/2006 Teatr im. Aleksandra Sewruka obchodził jubileusz 55 - lecia powstania polskiego teatru zawodowego w Elblągu i 30 - lecia powstania Elbląskiego Teatru.

Premiera spektaklu „Sen nocy letniej” Williama Szekspira została zrealizowana 400 lat od pierwszego wystawienia spektakli Szekspira w Elblągu.

Spektakle Teatru im. Aleksandra Sewruka ogląda ok. 60 tys. widzów rocznie!

Od roku swojego powstania Teatr Dramatyczny przygotował 216 premier w tym 151 na Dużej Scenie i 65 na Małej Scenie.

Najwięcej spektakli wyreżyserował Józef Jasielski (20 przedstawień).

Najczęściej inscenizowano dramaty Sławomira Mrożka (10 inscenizacji w tym: 4 - „Tango”, 2 - „Rzeźnia”, 2 - „Emigranci”, 1 - „Policja”, 1 - „Kontrakt”).

Magiczną liczbę 100 spektakli przekroczyły spektakle: „O ślicznych kwiatkach i strasznym potworze” (premiera: 27.06.1984), „Narkomanka” (premiera: 5.09.1998),, „Tajemniczy ogród” (premiera: 3.10.2003).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Teatr im. Aleksandra Sewruka


Teatr im. Aleksandra Sewruka
Pl. K. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel. centrala: 055 641 97 00
fax. 055 234 56 52
www.teatr.elblag.pl

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.025573015213013