Niedziela, 2.06.2024, Imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Biblioteczka domowa

06.06.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Nieodłącznym elementem każdego domu, oprócz TV, komputera, kina domowego jest księgozbiór. Jakość i ilość urządzeń technicznych, także  bogactwo książek świadczy o zasobności rodziny,  o jej nawykach literackich. W czasach  współczesnych wielu młodym wydaje się, że książki stały się przeżytkiem. Nic bardziej mylnego. Dzisiaj również są one bardzo potrzebne, ponieważ przy czytaniu mniej męczy się wzrok, niż przy oglądaniu „z ekranu”. O ile w przypadku czasopism które zawierają krótkie artykuły i treści informacyjne młodzież i dorośli chętnie korzystają z Internetu, to już  sięgnięcie po typowe dzieło literackie, np. powieść domaga się jej kupna lub wypożyczenia. Są również inne niezbędne książki, które powinny znaleźć się w naszym księgozbiorze. Jego kształt właściwie niewiele się zmienił od czasów naszych prababek i pradziadków. Dla mniej doświadczonych i początkujących zbieraczy przygotowałam schemat biblioteczki domowej.

Co powinien zawierać nasz księgozbiór ?

1. Poradniki  (np. poradnik domowy; poradnik zdrowia, książka kucharska, poradnik majsterkowicza).
2. Encyklopedie (np. „Encyklopedia  powszechna” , „Encyklopedia historii Polski”, „Encyklopedia literatury polskiej”, „Encyklopedia nauk ścisłych”).
3. Wybrane dzieła z klasyki ojczystej (np. dzieła Jana   Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Władysława  Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Jana Pawła II).  Spośród dorobku  dzieł  każdego z autorów można wybrać  utwory  sztandarowe: np. „Pieśni” Kochanowskiego; „Pan Tadeusz” i „Dziady” Mickiewicza„; Trylogia” Sienkiewicza ; „Chłopi” Reymonta ;   tomik poezji  i wybór z dzienników Miłosza ; „Wybór poezji”  Szymborskiej ; „Tryptyk rzymski” Ojca Świętego ; .Śpiewy historyczne „Niemcewicza,;  „Kroniki” Długosza.
4. Księgozbiór zawodowy, związany z wykonywanym zawodem.
5. Atlasy (np. geograficzny, historyczny, zwierząt, roślin).
6. Słowniki ( np. językowe i pojęciowe, zestawy do nauki wybranych języków, słownik wyrazów obcych, frazeologiczny).
7. Albumy i przewodniki (np. zabytków architektury , malarskie, krajoznawcze z serii „Cuda Polski”).
8. Hobby, czyli książki  zgodne z zainteresowaniami (np. leksykon wynalazków, niewiarygodny Einstein).
9. Filmotekę rodzimą  (np. „Popioły”, „Noce i dnie” , „Kanał”, „Pan Tadeusz”).
10. Nagrania muzyki klasycznej i ulubione zespoły, również akceptujące twórców ojczystych.
11. Księgozbiór lokalny i regionalny.

Poszerzanie księgozbioru klasyki ojczystej,  także innego, warto uzależnić  od zainteresowań  członków rodziny, wieku i  możliwości finansowych. Tam gdzie są dzieci nie powinno zabraknąć  bajek i baśni, legend, wyboru pozycji lekturowych,  literatury młodzieżowej i dostosowanej do wieku dzieci popularnonaukowej. Tam gdzie są dorośli czytelnicy warto poszerzyć księgozbiór o literaturę faktu, biografie, kroniki, dzieła  laureatów  nagród, i literaturę  obcą. Przy braku możliwości finansowych i  niewielkiej przestrzeni mieszkalnej która ogranicza gromadzony księgozbiór,  wybieramy tylko utwory najbardziej potrzebne,   korzystać wypada wówczas częściej z wypożyczalni.
Rodziny katolickie

W rodzinach katolickich, jakich w Polsce jest zdecydowana większość,  księgozbiór podstawowy obok  poradników i książek o tematyce ojczystej i lokalnej powinien zawierać:

1. Pismo Święte.
2. Żywoty Świętych.
3. Atlas biblijny.
4. Historię Kościoła Katolickiego.
5. Dzieje  papieży.
6. Katechizm Religii Katolickiej.
7. Modlitewniki.
8. Śpiewniki pieśni kościelnych.

Powinien też być poszerzany w zależności od  możliwości  finansowych rodzin o książki dla dzieci, powieści o tematyce katolickiej, pisma filozoficzne i teologiczne Doktorów Kościoła, a także współczesne dzieła teologiczne jak np. prace  o. Krąpca, księdza Tischnera, koniecznie Jana Pawła II, łącznie z prenumeratą przynajmniej jednego pisma katolickiego w rodzinie.

Żeby właściwie zaplanować kształt biblioteczki domowej proponuję  skorzystać z przedstawionego schematu. Złożyły się na niego lata praktyki, mojej własnej, osobistej i zawodowej.  W dzieciństwie przynosiłam ogromne ilości  bajek i baśni z biblioteki,  później z zapałem kupowałam  nagrodzone pozycje i usiłowałam z uporem zamienić skromne lokum w bibliotekę publiczną. Byłam wówczas ogromnie dumna z mojego księgozbioru, chociaż to był dosyć wąski zakres zainteresowań.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0666580200195