Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląskie societe - cz. 5

21.10.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Zygmunt Prończyk urodził się w 1948 roku. Studiował na Wydziale Pedagogicznym PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się scenografią teatralną i malarstwem.

Ma na swoim koncie wiele wystaw krajowych i zagranicznych, m. in. w Norwegii, Szwecji, Łotwie, Litwie. Prace malarskie artysty cechują ostre kontrasty kolorów oraz technika „impasto”, czyli malowanie plamami. Takie obrazy należy oglądać z daleka, ponieważ tylko z pewnej perspektywy można dostrzec tętniące w nich życie. Ponadto obrazy Z. Prończyka epatują zmysłowością i ekspresją.

Artystę inspirują Żuławy i charakterystyczne dla nich elementy krajobrazowe takie, jak: wierzby, trawy, wodorosty; a także te, związane z obecnością człowieka: betonowe bloki, kolej. Pejzaże nasycone są myślą filozoficzną i abstrakcyjnymi skojarzeniami. W malarstwie artysty można zauważyć silny wpływ surrealizmu, kierunku którego głównym założeniem było przeciwstawianie się postępowi technicznemu i cywilizacyjnemu. Odpowiedzią na nowoczesny świat wykreowany przez człowieka, miało być zwrócenie się do sfery nieświadomości. Surrealiści czerpią z możliwości, jakie daje poetyka marzenia sennego, halucynacji i absurdu, ponieważ chcą obnażać tajemnice bytu ukryte pod powierzchnią rzeczywistego świata. Dla Z. Porńczyka ważny jest również przekaz duchowy żuławskich krajobrazów, który stara się wydobyć w swoich pracach. Pragnie również przekazać metafizyczne doznania człowieka, który obserwując przyrodę czuje się z nią silnie związany duchowo.

Z. Prończyk ma w swoim dorobku artystycznym wiele scenografii, które są owocem ponad 25 – letniej współpracy z Teatrem Dramatycznym. Ogółem opracował około 40 spektakli, m. in.: „Niezwykłą przygodę” Janusza Odrowąża, „Sowę” Grzegorza Walczaka, „Egzamin” Jana Pawła Gawlika oraz sztuki Stanisława Tyma – „Kapelusz”, „Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Okręt” czy „Mississipi”. Perspektywiczne postrzeganie planu artysta niejednokrotnie przenosił do malarstwa.

W swojej pracy artystycznej używa techniki akrylowej, dla wykończenia obrazu posługuje się laserunkiem (cienka, przezroczysta warstwa farby, która zmienia zabarwienie podmalowania i nadaje ton malowidłu), chętnie też korzysta z możliwości, jakie daje akwarela. Właśnie ostatniej z wymienionych technik Z. Prończyk użył tworząc „Żuławskie pejzaże”, które można było zobaczyć na wystawie w 2001 roku. Prace pokazywały przede wszystkim wierzby, które fascynują artystę. Drzewa na obrazach ożywają, można powiedzieć, że to wierzby – boginki żuławskie. Krajobrazy, z kolei, przedstawiały okolice Pasłęka i Starego Siedliska. Barwy fioletu, różu, purpury, nadawały im charakter nieco fantastyczny i baśniowy.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4199669361115